We’re currently experiencing site issues and we’re working on resolving these issues just as soon as we can. Thank you for your patience and for being a part of TpT.
close

Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?

Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?
Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?
Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?
Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?
Subjects
Grade Levels
5th, 6th, 7th, 8th
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
1.67 MB   |   4 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Unit Rates ~ Unit Prices ~ Better Buy

This maze puts a little more pizazz into a review worksheet. Students begin in the START box. The find the unit price for two items, and select the answer that is the better buy. This takes them to a new box, and they compare the 2 products again.
When I do mazes, I require that the student show work on a separate piece of paper, which is why the boxes are lettered.
There is a self-correcting feature about mazes because if the students choose incorrectly, they will likely return to a previous box and therefor know they have made a mistake.
Several of the boxes require that the students divide to the thousandths place so that they can round to the nearest hundredths place (the nearest cent). Rounding incorrectly will lead them to an incorrect box.

Fast finishers can do the maze, and then complete the boxes that they didn't need to use to get to the last box.

Please visit my store to see other ratio and proportion products, including:


Unit Rates: An Engaging Maze Activity

Scaffolded Notes on Ratios, Unit Rates, and Unit Prices

Unit Rate, Unit Price, and Ratio Tables

The Golden Ratio: A Human Body Proportion Project

A FREE review of basic ratio/proportion concepts

Solving Proportions with Cross Products (with differentiated levels of problems)

Solving Word Problems with Proportions

I also have other mazes:
Decimal Operations Review Maze with Pirate Theme
Alien Fraction Maze
Multi-step Equation Maze
Order of Operations Maze
Total Pages
4
Answer Key
Included
Teaching Duration
45 Minutes

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
26 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$0.99
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (719 Followers)
$0.99
Digital Download
ADD ONE TO CART
Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?
Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?
Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?
Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up