Unit Prices in the Real World: "Let's Go Shopping!"

Unit Prices in the Real World: "Let's Go Shopping!"
Unit Prices in the Real World: "Let's Go Shopping!"
Unit Prices in the Real World: "Let's Go Shopping!"
Unit Prices in the Real World: "Let's Go Shopping!"
Unit Prices in the Real World: "Let's Go Shopping!"
Unit Prices in the Real World: "Let's Go Shopping!"
Unit Prices in the Real World: "Let's Go Shopping!"
Unit Prices in the Real World: "Let's Go Shopping!"
Grade Levels
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

7 MB|34 pages
Share
Product Description
This plan includes a 30-slide PowerPoint, student table and answer key, video, and instructions. I have had lots of success teaching and reviewing unit rates with this plan. The students love it and so do the parents. As the students follow along with the PowerPoint, they complete the table and perform the calculations. In the end, the students discuss what makes a �BEST BUY� and look into factors other than price. The skills cover unit rates, unit conversions, adding, multiplying, rounding, money, determining better buys, tables (could add graphs), and critical thinking! The plan could be extended in MANY ways, and I provide a few. Take a look at the preview to get a peek at the PowerPoint and answer key to student table. THANKS! P.S. This would make a great math center.
Total Pages
34 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
avatar

COOL Algebra

325 Followers
Follow
More products from COOL Algebra
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up