Unit Prices with unit conversions Word Problems Task Card Activity

Grade Levels
Product Rating
Not yet rated
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
7.49 MB   |   14 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Unit Prices: word problems Practice and Review is an engaging way to practice and review word problems that use practice unit prices with unit conversions (CCSS.7.RP.A.1). Students have a scavenger hunt, create matches in notebooks, and more to practice. Answer key, interactive notebook-sized cards and large cards, and suggested uses included. My students LOVE these.

Multiple ways to use:
- Set up at a math-center with other proportionality activities
- Host an unit rate scavenger hunt
- Play a whole class game of unit rate matching
- Play the classic game of concentration using unit rate cards.

A great addition to your 7th grade math review and practice and for differentiation. Intermix with other fraction cards and activities for a deep understanding of the way fractions work.

Love word problems? Save a bundle with the Ratio Fall Practice and Review
- Ratio of Shapes: Matching Practice and Review
- Ratio Scavenger Hunt Word Problems
- Ratio with Mondrian
- Ratios Word Problem Practice and Review
- Fibonacci Spirals: Ratio and Scale
- Ratio Word Problems: Notes (JUST ADDED)

NOTE: This product was updated 2/4/16

Save more with the 6th Grade Math Growing Teacher Resource Bundle which includes all notes, practice, activities, and projects related to 6th grade math in the store.

This purchase is for one teacher only. This resource is not permitted to be shared with colleagues or by an entire subject or grade level, school, or district without purchasing the proper number of licenses. If you are interested in a site license, please contact me for a quote at docrunning@kulikuli.net. This resource may not be uploaded to the internet in any form, including classroom/personal websites or network drives.


CUSTOMER TIPS
Did you know you can earn TPT credits easily?
- Go to your My Purchases page when you login
- Click on the provide feedback button. Quickly rate the product and leave a quick note.
- Each time you give feedback, you earn TPT credit to spend on future purchases.

Also...

Benefits of following the store
- Save $$$ - Follow the store and receive updates on new product launches. New products are 20% off in the first 48 hours. To follow simply click on the follow me star at the store. New product launches typically occur once a week.

- Follow the Facebook page to find out about weekly deals, sales, flash freebies and giveaways.

- Read musings, tips, resources and ideas about teaching, education and education policy on the blog. Don’t miss out on Math Mondays (all about teaching math).

- No more than 1 email from me directly to my followers per month.

To follow the store and save $$$, click on the follow me star above.

Cheers,
DocRunning
Total Pages
14
Answer Key
Included
Teaching Duration
45 Minutes

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (1,363 Followers)
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Unit Prices with unit conversions Word Problems Task Card
Unit Prices with unit conversions Word Problems Task Card
Unit Prices with unit conversions Word Problems Task Card
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up