Teachers Pay Teachers

Unit Rate

Grade Levels
5th, 6th, 7th, 8th, 9th
Resource Types
Product Rating
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
2.66 MB   |   16 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This product is a unit rates final project. Students are given a real chocolate fudge recipe, prices from two different grocery stores and asked to find the better buy for their employer "Sweetness Bakery".

Students will use their basic adding, subtraction, multiplication and division skills as well as decimals, rates and unit rate to solve all the math questions in this package.

Measurements are in metric units. Answer key provided.

Included in this product:
-Real Fudge Recipe
-Unit Rate Worksheets
-4 Level Assessment Rubric
-Answer Key

Real Life Math Projects
Class Survey Data Management Project
Cylinders Surface Area and Volume Project
Unit Rate Project

Other Math Products
Complete Math Word Wall Lemon Aid Theme
Complete Math Word Wall Rainbow Theme
Math Test Prep Strategy
Math Cue Words Posters

Customer Tips:

How to get TPT credit to use on future purchases:
• Please go to your My Purchases page (you may need to login). Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. I value your feedback greatly as it helps me determine which products are most valuable for your classroom so I can create more for you.

Be the first to know about my new discounts, freebies and product launches:
• Look for the green star near the top of any page within my store and click it to become a follower. Voila! You will now receive customized email updates about this store.
Total Pages
16
Answer Key
Included with Rubric
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
20 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$1.99
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (1,784 Followers)
$1.99
Digital Download
ADD ONE TO CART
Unit Rate
Unit Rate
Unit Rate