Unit Rate Activity - Buying a Car

Unit Rate Activity - Buying a Car
Unit Rate Activity - Buying a Car
Unit Rate Activity - Buying a Car
Unit Rate Activity - Buying a Car
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

323 KB|2 pages
Share
Product Description
Which car should your students buy? This activity has students examine three different factors, practicing their division skills, and determining the unit rate of miles per gallon, insurance cost per month, and cost per cubic foot of cargo space. Students will gain a better understanding of unit rate, and sharpen their division skills. This is also great to practice problem solving, as students will need to explain which car they chose, citing evidence from their math work.

*Please contact me with any questions you may have.

Copyright © 2015 RACHEL THOMPSON. All Rights Reserved.
Total Pages
2 pages
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
90 minutes
Report this Resource
Loading...
$1.00
Digital Download
More products from The Math piRATE
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$1.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up