Unit Rate Bundle

Subjects
Grade Levels
5th, 6th, 7th
Resource Types
Product Rating
4.0
File Type
Word Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.44 MB   |   20 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This is a really fun pack of great activites and games to make learning about unit rate exciting. The activites start with DOK 1 practice and then lead into more deeper, creative thinking (DOK 3 and 4)...20 pages!
Each lesson is also sold individually in my store

Unit Rate Bundle Activites/Games

Egg Hunt
No matter what time of year, students LOVE to go on an egg hunt! In this super fun activity, the eggs are filled with math questions (deciding which sale price is a better deal). The students not only race to find the eggs, but also to correctly solve the problems.

Super Marker Food Fight
Who doesn’t love a good food fight!
This game is similar to Battleship- the students play with a partner (each choosing a different game board). Each student takes a solving a problem and then telling their partner their answer (the answers to one game board are on the bottom of their partner's game board). If the answer is on the person- it’s a "hit" and if the answer is next to the person, it’s a "miss". If the answer is not there, they know right away that they have made a mistake. A player wins when they have “hit” all answers on their opponent’s paintball player.

What’s My Rate
Students perform various task and then figure out their unit rate (i.e.- how many jumping jacks per minute). They then take it a step further (at that rate, how many jumping jacks in a hour).

Tic-Tac- Toe (3 different games of varying difficulty)
Students will love playing tic-tac-toe in math class!!

Directions:
Students pair up and share one game board. They then choose a question to complete- whomever gets the question correct marks off the square with the corresponding answer (if both students get it correct, they pay rock-paper, scissors to decide who marks off the square- which is their favorite part!)

Fruity Loops Cereal- DOK 3 Practice
What a DOK 3 question entails is still very vague to us. However, we do know that they are open ended, creative, analytical, and often project-like. These are questions I use about once every two weeks to get my students used to thinking outside of the box and to prepare them for the Common Core transition. I have the students work with partners or small groups to complete these questions. They are purposely very vague (often feeling like info is left out) to get the students asking questions and discussing their ideas with each other. Students use their ideas, beliefs, and opinions to solve these tasks.

Business Project-DOK 4
Every year there is a new fad at school (bracelets, duct tape pens, baked goods, etc) and the students think they are going to go into business and make their millions. This gave me the idea to make a math project about a business (after all, the kids learn more when they are interested in the lesson). The students pick a product, name their business, figure out costs, profits, time involved, etc to determine if their business will be successful.
Math topics involved: adding decimals, unit rate, percentages, ratios, and proportions
Total Pages
20
Answer Key
N/A
Teaching Duration
2 Weeks

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
1 rating
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$15.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (41 Followers)
$15.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Unit Rate Bundle
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up