Unit Rate Foldable Activity

Unit Rate Foldable Activity
Unit Rate Foldable Activity
Unit Rate Foldable Activity
Unit Rate Foldable Activity
Unit Rate Foldable Activity
Unit Rate Foldable Activity
Unit Rate Foldable Activity
Unit Rate Foldable Activity
Grade Levels
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

3 MB|3 pages
Share
Product Description
Included is a foldable on unit rate. Students will determine the unit price of six food items. These items are used to make a cheeseburger. Students will add up the six unit prices to determine the cost of a cheeseburger. Students will need scissors and glue to complete the foldable (colored pencils or crayons is optional).
Total Pages
3 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$4.00
Digital Download
avatar

Math in Demand

2,787 Followers
Follow
More products from Math in Demand
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up