Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Unit Rate Project

Unit Rate Project
Unit Rate Project
Unit Rate Project
Unit Rate Project
Unit Rate Project
Unit Rate Project
Product Description
This product is a unit rates final project. Students are given a real chocolate fudge recipe, prices from two different grocery stores and asked to find the better buy for their employer "Sweetness Bakery".

Students will use their basic adding, subtraction, multiplication and division skills as well as decimals, rates and unit rate to solve all the math questions in this package.

Measurements are in metric units. Answer key provided.

Included in this product:
-Real Fudge Recipe
-Unit Rate Worksheets
-4 Level Assessment Rubric
-Answer Key

***********Teacher Feedback******************

1. “My students couldn't get over the fact that it was a real recipe! Thank you for using real life examples.”

2. “My students had a blast with this project. It lends itself well to collaborative groups and easy to understand.”

********************************************

Real Life Math Projects
Class Survey Data Management Project
Cylinders Surface Area and Volume Project
Unit Rate Project

Other Math Products
Complete Math Word Wall Rainbow Theme
Math Test Prep Strategy
Math Cue Words Posters

Customer Tips
Sign up now for our monthly teaching newsletter and get exclusive free teaching resources delivered to your inbox each month. Click Here To Sign Up
Total Pages
16 pages
Answer Key
Included with rubric
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$1.99
Digital Download
Add one to cart
avatar

2peasandadog

2,140 Followers
Follow

Advertisement

Advertisement

$1.99
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up