Unit Rate Project

Unit Rate Project
Unit Rate Project
Unit Rate Project
Unit Rate Project
Unit Rate Project
Unit Rate Project
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
File Type

PDF

(82 KB)
Product Description

How can unit rates me used in everyday life? This project requires students to make 2 different commercials. Both commercials are for the same product but have a different amount of units and prices. Then students will videotape themselves being a consumer, and using unit rate to determine the amount and price that is the best buy.

Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$1.50
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT
More products from Alyssa Mercaldi
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up