Unit Rate Project | Distance Learning

2peasandadog
9.6k Followers
Grade Levels
7th - 8th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
32 pages
$7.00
$7.00
Share this resource
2peasandadog
9.6k Followers
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).

Description

Unit Rate Project | PDF and Digital Versions: This assignment is a METRIC unit rate final project. Students are given a real chocolate fudge recipe, prices from two different grocery stores and asked to find the better buy for their employer "Sweetness Bakery". Measurements are in metric units.

Students will use their basic adding, subtraction, multiplication and division skills as well as decimals, rates and unit rate to solve all the math questions in this package.

  • The resource contains individual PDFs to assist with online learning i.e. Google Classroom, a Google Form Self-Marking version and Google Slides version.

Included in this Resource:

  • Real Fudge Recipe
  • Unit Rate (Metric) Project Sheets (Modified, Regular and Enriched Versions)
  • Google Form Self Marking Version
  • Google Slides Version
  • PDF Version
  • 4 Level Assessment Rubric
  • Answer Key

Teacher Feedback

  1. “My students couldn't get over the fact that it was a real recipe! Thank you for using real-life examples.”
  2. “My students had a blast with this project. It lends itself well to collaborative groups and easy to understand.”
  3. "Loved this resource and my students loved the fudge that I made from the recipe that came with this activity! I like how it also includes conversion rates for some of the activities."
  4. "I used this resource with my high ability students to extend their learning. It did exactly that!"

Real-Life Math Projects

Total Pages
32 pages
Answer Key
Included with rubric
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up