Unit Rate Song

Loading...
Supporting document included
This is an additional download that supports the video.
Product Description
Using real-life examples and the magic of puppets, your students will love learning about unit rate. Which bottle of juice is a better purchase? How much does an employee get paid per hour? These are calculations that will be made in this song teaching unit rate.

All of our teacher-created music videos are standards aligned and used in classrooms across the country.

Host a Music Notes concert at your school! Click here to request information.

Like "Unit Rate"? Then you'll love Percents!
Report this Resource
Loading...
$2.00
Streaming Video & Supporting Document
avatar

Music Notes

164 Followers
Follow
More products from Music Notes
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$2.00
Streaming Video & Supporting Document
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up