Unit Rate: Time For a Vacation!

Unit Rate: Time For a Vacation!
Grade Levels
Product Rating
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

16 KB|1 page
Share
Product Description
Students will be able to solve unit rate problems to deal with a real world situation. Students will be able to figure out the best vacation for their teacher to go on with cost per day at each locale. Students will decide which vacation is the best value. Great for teaching unit rate! Uses dividing decimals.
Total Pages
1 page
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
30 minutes
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
More products from Mrs Curly Q
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$2.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up