Unit Rate: What's the Better Buy?

Unit Rate:  What's the Better Buy?
Unit Rate:  What's the Better Buy?
Unit Rate:  What's the Better Buy?
Unit Rate:  What's the Better Buy?
Unit Rate:  What's the Better Buy?
Unit Rate:  What's the Better Buy?
Unit Rate:  What's the Better Buy?
Unit Rate:  What's the Better Buy?
Subject
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

2 MB|4 pages
Share
Product Description
This is a 10 question review on unit rate. Take your students camping with this engaging puzzle. Students will be given 10 items and will need to find the better buy for each item, including marshmallows, hotdogs, etc. There is a riddle to be answered to encourage correct answers. This is a great end of the year activity, and could be used as an in class assignment or even a homework worksheet. Answer key is included!

Looking for another Unit Rate Activity? Try this popular Math Builders Activity: https://www.teacherspayteachers.com/Product/Math-Builders-Unit-Rate-Practice-1203022
Total Pages
4 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
30 minutes
Report this Resource
Loading...
$1.50
Digital Download
More products from Lisa Blagus Teach at the Beach
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$1.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up