Unit Rate and Unit Price Notes

Unit Rate and Unit Price Notes
Unit Rate and Unit Price Notes
Unit Rate and Unit Price Notes
Unit Rate and Unit Price Notes
Unit Rate and Unit Price Notes
Unit Rate and Unit Price Notes
Unit Rate and Unit Price Notes
Unit Rate and Unit Price Notes
Grade Levels
File Type

PDF

(1 MB|6 pages)
Standards
Also included in:
  1. This bundle includes 8 sets of notes for your Ratios and Proportional Relationships Unit. The topics include writing ratios, equivalent ratios, solving part to part ratio problems with a tape diagram and proportion, solving part to whole ratio problems with a tape diagram and proportion, ratio tabl
    $16.00
    $14.40
    Save $1.60
  2. This notes and posters bundle includes includes 8 sets of notes for your Ratios and Proportional Relationships Unit. The topics include writing ratios, equivalent ratios, solving part to part ratio problems with a tape diagram and proportion, solving part to whole ratio problems with a tape diagram
    $21.00
    $18.90
    Save $2.10
  • Product Description
  • StandardsNEW

These notes contain word problems to walk your students through the process of finding unit rates and unit prices. It also allows students to use the unit rates to answer other questions. One part of the duplicated notes is for direct instruction to go over unit rates. The other side is for independent practice on the topic. Notes are duplicated per page to save paper and time and the copier.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a unit rate 𝘒/𝘣 associated with a ratio 𝘒:𝘣 with 𝘣 β‰  0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, β€œThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” β€œWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Total Pages
6 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
30 minutes
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$2.00
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT
Ms Mathlete

Ms Mathlete

28 Followers
Follow
More products fromΒ Ms Mathlete
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up