Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page
2,789 Downloads

Unit Rate with Cheesy Goldfish

Unit Rate with Cheesy Goldfish
Unit Rate with Cheesy Goldfish
Unit Rate with Cheesy Goldfish
Unit Rate with Cheesy Goldfish
Unit Rate with Cheesy Goldfish
Unit Rate with Cheesy Goldfish
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
3.8
3 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

39 KB|3 pages
Share
Product Description
In this activity students do a little comparison shopping as they determine which size Goldfish product is the best deal. Students are introduced to the ratio table as a tool for determining equivalent ratios and comparing different rates. Students graph cost per ounce relationships and answer a few open questions, which should lead to some good thinking and discourse in this authentic math activity. See more about this activity, including the solution guide at http://www.yummymath.com/
Total Pages
3 pages
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
45 minutes
Report this Resource
Loading...
FREE
Digital Download
avatar

Yummymath

64 Followers
Follow
More products from Yummymath
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
FREE
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up