2,638 Downloads

Unit Rates

Unit Rates
Unit Rates
Unit Rates
Unit Rates
Unit Rates
Unit Rates
Unit Rates
Unit Rates
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
Product Q & A
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

673 KB|6 pages
Share
Product Description
This is a three page worksheet with unit rates found in a local grocery store. Students will need to find unit rates, compare two different items using unit rates and use unit rates to find total cost.
Total Pages
6 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
40 minutes
Report this Resource
Loading...
FREE
Digital Download
avatar

Land of Math

49 Followers
Follow
More products from Land of Math
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
FREE
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up