Unit Rates Activity - Buying Cereal

Grade Levels
5th, 6th, 7th
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
4.0
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
0.93 MB   |   8 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This activity includes a lesson about unit rates. Students are given the following objectives:

1. Students will use the given price information of cost per number ounces to determine the unit rate for each box of cereal.
2. Students will compare the unit rates of cereals to determine which box is the best value.
3. Students will explain how this process will be useful in the future.

The teacher will go through a visual powerpoint to show price tags for boxes of four popular cereals. For each cereal type, there are two different price tags. Students will find the unit rate for each box, how much each ounce of cereal costs, to determine the best value. Students have a recording worksheet to share their findings with extension questions. There is an answer key included. Use this product to help make your instruction more meaningful.
Total Pages
8
Answer Key
Included
Teaching Duration
45 Minutes

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
1 rating
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (50 Followers)
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Unit Rates Activity - Buying Cereal
Unit Rates Activity - Buying Cereal
Unit Rates Activity - Buying Cereal
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up