Unit Rates Coloring Worksheet (Thanksgiving Edition)

Rated 4.86 out of 5, based on 22 reviews
22 Ratings
;
Math in Demand
8.8k Followers
Grade Levels
6th - 8th
Resource Type
Formats Included
  • PDF
Pages
3+ answer key
$3.50
$3.50
Share this resource
Report this resource to TPT
Math in Demand
8.8k Followers
Also included in
  1. This bundle includes the following math activities:Math Card Sort Activities BundleMath Coloring Worksheets BundleMath Cut and Paste Activities BundleMath Dominoes Activities BundleMath Hidden Message Activities BundleAnd 78 pages of 7th/8th grade extra activitiesThis is a growing bundle!- Descripti
    Price $165.00Original Price $326.50Save $161.50
  2. This is a growing bundle! Currently there are over 52 coloring worksheets. These include:(1) Adding Decimals Coloring Worksheet(2) Subtracting Decimals Coloring Worksheet(3) Multiplying Decimals Coloring Worksheet(4) Dividing Decimals Coloring Worksheet(5) Adding and Subtracting Integers Halloween
    Price $99.99Original Price $161.50Save $61.51

Description

Students will be calculating the better buy for eight Thanksgiving food items. They will use the unit price to color a mystery picture. Students will also calculate how much money they will be spending in total for their Thanksgiving dinner.

Your students will love working in small groups on this coloring worksheet. Students will need crayons, markers, or colored pencils.

Total Pages
3+ answer key
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

8.8k Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up