Unit Rates Digital Math Escape Room

Grade Levels
6th - 8th
Standards
Resource Type
Formats Included
  • PDF
  • Google Apps™
Pages
7 pages
$3.00
$3.00
Share this resource
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).
Also included in
  1. This bundle of digital math escape rooms will engage your middle school math students while being a breeze to assign. Topics covered include: integers, like terms, fractions, decimals, percents, the coordinate plane, expressions, exponents, GCF & LCM, mean, median, mode and range, area and circu
    $50.00
    $87.00
    Save $37.00

Description

An engaging digital escape room for calculating unit rates. Students must unlock 5 locks by finding unit rates given tables, graphs, prices and unit rate word problems. Questions are grouped 4 per puzzle, resulting in five 4-letter codes that will unlock all 5 locks. To unlock all locks, students must solve all 20 unit rate problems, grouped 4 per puzzle.

The entire activity is housed in one GOOGLE Form. There are no links to outside websites. The 4-letter codes are set with answer validation so that students cannot move to the next puzzle until they enter the correct code. This is a digital-only activity. Includes answer key.

To add the escape room to your Google Drive: please open the PDF and click the blue text on page 2.

>> See all digital math escape rooms here.

You may also like:

Adding and Subtracting Integers Digital Math Escape Room

Ratios and Proportions Math Pennant Activity

7th Grade Math Word Wall - print and digital

Total Pages
7 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up