Unit Rates Digital Pixel Art | Unit Pricing

Rated 5 out of 5, based on 1 reviews
1 Rating
;
Congruent Math
273 Followers
Grade Levels
6th - 7th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Google Drive™ folder
Pages
2 Google Sheets, 1 PDF
$3.99
$3.99
Share this resource
Report this resource to TPT
Congruent Math
273 Followers
Made for Google Drive™
This resource can be used by students on Google Drive or Google Classroom. To access this resource, you’ll need to allow TPT to add it to your Google Drive. See our FAQ and Privacy Policy for more information.
Also included in
  1. This 6th - 8th Grade pixel art MEGA-BUNDLE contains 83 pixel art activities, variety of images are great for Christmas, Thanksgiving, Fall, Halloween and more as students practice a wide range of 6-8th grade math topics. Great for sub plans, independent practice, reviews, and more!Each pixel art act
    Price $81.30Original Price $162.60Save $81.30
  2. This bundle includes two products with a total of four pixel art (self-checking Google Sheets) related to ratio and proportional relationships word problems and tables. It is great for sub plans, reviews, and more! This bundle covers the five Common Core standards for sixth grade:6.RP.1 Understand t
    Price $5.99Original Price $7.98Save $1.99
  3. This BUNDLE contains 36 winter-themed pixel art activities, great for Christmas, New Year, and other winter holidays as students practice a wide variety of math topics, including integers, rational numbers, percentages word problems, percent of change, numerical and algebraic expressions, constant o
    Price $41.90Original Price $69.83Save $27.93
  4. This BUNDLE contains 30 winter-themed pixel art activities, great for winter, Christmas, New Year, and other winter holidays as students practice a wide variety of math topics, including: ratios, unit rates, percentages word problems, combining like terms, distributive property, coordinate plane gra
    Price $35.91Original Price $59.85Save $23.94
  5. This 6th Grade Ratios, Rates, & Percents Digital Pixel Art Bundle contains 6 products with 12 pixel art activities total to practice equivalent ratios and rates (i.e. ratio tables and word problems), unit rates, unit pricing, unit conversions and customary units of measurement (i.e. length, weig
    Price $15.99Original Price $23.94Save $7.95

Description

Engage your students with these pixel art activities and practice solving for unit rates and unit pricing. This product contains two pixel art (Level 1 are unit rate problems with whole number solutions while Level 2 are unit rate problems with decimal solutions). It's great as sub plan, review lesson, or independent practice!

Each of the two pixel arts is a self-checking Google Sheet themed after winter, Christmas, and other winter holidays. However, the image is versatile enough that it may be used at any time in the school year. Students practice a series of problems, and get immediate feedback as they go. Correct answers turn green and incorrect answers stay red. As students type in correct answers, a mystery picture appears. The Google Sheets are all self checking & digital, so it can easily be assigned through Google Classroom or any online learning platform.

Plus, there’s an optional printable PDF worksheet with work space to allow students to show work on paper if desired. Easy to assign virtual or in-person, and with Google Classroom.

What’s included?

There's 2 pixel art Google Sheets, with 24 problems total, along with an answer key and directions for reference:

  • Google Sheet #1 (24 problems): Calculate Unit Rates - Whole Number Solutions
  • Google Sheet #2 (24 problems): Calculate Unit Rates - Decimal Solutions
  • Student Work Space Worksheets (Optional PDF for students to show work on paper before typing into Google Sheets)
  • Answer Key (PDF)

You can assign the Google Sheets separately or both at once depending on your preferences and skills that your students are working on.

More pixel art...

Save $$ by purchasing a BUNDLE!

Want to purchase pixel art bundle for a whole grade level? Save over 40% of the original price when you purchase these bundle!

Before you go…

  • Please leave a review. TPT gives you credit for reviewing paid products that you can use for future TPT purchases. Thanks!
  • Stay updated. Follow the store to stay updated on new activities and freebies!
  • Join the community. Join us on Instagram and Pinterest for ideas and highlights.

Each purchased license is for use in a single classroom. If you’d like to share with other teachers, please buy additional licenses. Thanks![Fall] One Step Equations with Positive Solutions — 2 Self-Checking Pixel Art

Total Pages
2 Google Sheets, 1 PDF
Answer Key
Included
Teaching Duration
50 minutes
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.

Reviews

Questions & Answers

273 Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up