Unit Rates Doodle Notes

Unit Rates Doodle Notes
Unit Rates Doodle Notes
Unit Rates Doodle Notes
Unit Rates Doodle Notes
Unit Rates Doodle Notes
Unit Rates Doodle Notes
Grade Levels
File Type

PDF

(10 MB|1 plus answer key & info)
Standards
  • Product Description
  • Standards
Unit Rates & Unit Prices: "doodle notes" -

When students color or doodle in math class, it activates both hemispheres of the brain at the same time. There are proven benefits of this cross-lateral brain activity:
- new learning
- relaxation (less math anxiety)
- visual connections
- better memory & retention of the content!

Students fill in the sheets, answer the questions, and color, doodle or embellish. Then, they can use it as a study guide later on.

Content includes:
- Definitions of unit rates
- How to find a unit rate
- Unit prices
- Setting up the ratio - choosing ___ per ___
- Comparing unit rates
- Practice & Examples

Check out the preview for more detail about this item and the research behind it.


Visual note taking strategies like sketch notes or doodle notes are based on dual coding theory.  When we can blend the text input with graphic/visual input, the student brain processes the information differently and can more easily convert the new learning into long-term memory.

This strategy also integrates the left and right hemispheres of the brain to increase focus, learning, and retention!


You might also like:

Fractions: "Choose Your Own Journey" Book

Middle School Pre-Algebra Super Bundle

Evaluating Expressions - Punch Pattern Activity





Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Total Pages
1 plus answer key & info
Answer Key
Included
Teaching Duration
30 minutes
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$1.75
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT
Math Giraffe

Math Giraffe

18,626 Followers
Follow
More products from Math Giraffe
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up