Unit Rates Foldable, PPT Lesson, Project, Review Worksheet, and Quiz Bundle

Unit Rates Foldable, PPT Lesson, Project, Review Worksheet, and Quiz Bundle
Unit Rates Foldable, PPT Lesson, Project, Review Worksheet, and Quiz Bundle
Unit Rates Foldable, PPT Lesson, Project, Review Worksheet, and Quiz Bundle
Unit Rates Foldable, PPT Lesson, Project, Review Worksheet, and Quiz Bundle
Common Core State Standards
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

4 MB|20 pages
Share
Product Description

This file includes the following:

- Ratio, Rate, and Unit Rate Foldable (Day 1)

- Powerpoint lesson on unit rate (Day2)

- Unit Rate Activity called the "Super Sandwich Project" (Day 3)

- Extra Resources: 2 Review Worksheets, 2 Quiz Options

Sample Lesson Outline:

Day 1: Review Ratios and Rates with the Foldable, and introduce Unit Rate with examples provided in the foldable.

**Purchase Foldable Separately: Ratios, Rates, and Unit Rates Foldable

Day 2: Students will journal about spending money, shopping, and comparing prices. Then, students will compare prices to find the better buy using Unit Rate.

Day 3: Students will imagine that they own a Sandwich shop! In this project, students get to create their own sandwich using different kinds of meat and cheeses. As each student creates a unique sandwich, he/she will use unit rates to determine the sandwich cost and price. Lastly, students will also enjoy naming, drawing, and coloring a picture of the sandwich they have created.

You can purchase ALL of my 6th grade Common Core Resources HERE:

Common Core Assessments and Activities BUNDLE for 6th Grade Math!

This purchase is for personal use only.

© Brittany Kiser. Please note - this resource is for use by one teacher only. If other teachers at your school would like to use the materials, please purchase additional licenses. Thank you!

Total Pages
20 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 Week
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$5.00
Digital Download
Report this resource to TpT
More products from 123 Teach - Brittany Kiser
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up