Unit Rates Jumble Puzzle Activity Winter Themed

Absolute Algebra
1.7k Followers
Grade Levels
5th - 8th, Homeschool
Subjects
Standards
Resource Type
Formats Included
  • PDF
Pages
N/A
$3.00
$3.00
Share this resource
Report this resource to TPT
Absolute Algebra
1.7k Followers
Also included in
  1. Your middle school students will have fun practicing solving, graphing, and verifying one-step and two-step inequalities, unit rates, fraction, decimal, percent word problems, factors and multiples, and combining like terms with the distributive property with these engaging word association games!Ho
    Price $16.80Original Price $21.00Save $4.20

Description

Unit Rates Jumble Puzzle Activity Winter Themed

Engage your students with these 2 differentiated winter themed word association activities. Your middle school students will solve word problems involving unit rates. The first activity only uses whole numbers to find the answers. The second activity uses decimals and converting units before solving. Students will circle correct answers on a clue sheet, unscramble the words, and find what the words have in common.

This resource includes:

  • 2 differentiated activities (one uses only whole number word problems (11 problems) and one uses decimals and converting basic units before solving (12 problems)
  • Teacher Instructions
  • Clue sheets
  • Answer sheets for students
  • Answer Key

Click here to join my email list and get free and discounted products and ideas to engage your students! When you sign up you'll get a free product in your email right away!

Check out even MORE middle school activities below!

Customer Tips:

Click here to follow my store and receive upcoming sales, freebies and product launches, and email updates!

How do I get TpT credit for future purchases?

Go to your "My Purchases" page. Next to each purchase, you'll see a "Provide Feedback" button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. Each time you give feedback, TpT gives you feedback credits that you may use to lower the cost of your future purchases.

Contact me at suzy.mahoney@gmail.com with any questions!

Thank you,

|Absolute| Algebra Β©

Total Pages
N/A
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a unit rate 𝘒/𝘣 associated with a ratio 𝘒:𝘣 with 𝘣 β‰  0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, β€œThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” β€œWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

Reviews

Questions & Answers

1.7k Followers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up