Unit Rates Math

Unit Rates Math
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

47 MB|Multiple visual elements
Share
Product Description
WHAT YOU’LL RECEIVE:
Teaching unit rate equations, particularly when fractions are involved, can turn into a math drill “beat-down.” This kit helps students visualize applications through videos, vibrant photos and word problems and draws them into an interactive scene.

Bellringer – Students visualize themselves at the farmers’ market.
Simple unit rate challenge is presented through photo and word problem.

PowerPoint & Videos – A PowerPoint presentation, filled with photos and two videos, sets a scene for an upcoming party. Students plan some of the party food. Then, they must alter the recipe to accommodate a changing number of guests. Step by step instructions are provided for four unit rate problems. Fun videos and student interaction engage students, connect the skill to a real-life application, and keep the lesson flowing.

Worksheet – Students are challenged to take what they have learned and apply the method to various situations involving proportional unit rates.
Total Pages
Multiple visual elements
Answer Key
Included
Teaching Duration
50 minutes
Report this Resource
Loading...
$3.99
Digital Download
List Price:
$4.99
You Save:
$1.00
More products from Teacher Video Store
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$3.99
Digital Download
List Price:
$4.99
You Save:
$1.00
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up