Unit Rates Solve and Snip® Interactive Word Problems

Rated 4.9 out of 5, based on 203 reviews
203 Ratings
;
Smith Curriculum and Consulting
17.9k Followers
Grade Levels
6th - 8th, Homeschool
Resource Type
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
8 pages
$1.50
$1.50
Share this resource
Report this resource to TPT
Smith Curriculum and Consulting
17.9k Followers
Also included in
  1. Solve and Snips are Interactive Practice Problems for skills aligned with TEKS and Common Core that each include 10 Word Problems and self-checking answer choices to use in your classroom.In each Solve and Snip students will read a word problem and use the second column to show their work to solve t
    Price $49.70Original Price $71.00Save $21.30
  2. Solve and Snips are Interactive Practice Problems for skills aligned with TEKS and Common Core that each include 10 Word Problems and self-checking answer choices to use in your classroom.In each Solve and Snip students will read a word problem and use the second column to show their work to solve t
    Price $38.15Original Price $54.50Save $16.35
  3. Solve and Snips are Interactive Practice Problems for skills aligned with TEKS and Common Core that each includes 10 Word Problems and self-checking answer choices to use in your classroom.In each Solve and Snip, students will read a word problem and use the second column to show their work to solve
    Price $19.25Original Price $27.50Save $8.25
  4. Solve and Snips and Solve and Slides are Interactive Practice Problems for skills aligned with TEKS, Common Core, and Oklahoma Academic Standards that each includes 10 Word Problems and self-checking answer choices to use in your classroom.In each Solve and Snip and Solve and Slide, students will re
    Price $69.25Original Price $138.50Save $69.25

Description

"Solve and Snip" include Interactive Practice Problems for skills aligned with TEKS and Common Core.

In the Unit Rates Word Problems Solve and Snip students will read a word problem and then solve the problem by showing work in the show work area. Then once they have solved their problem, they will find the correct answer in the solutions bank and glue it in the answer column for the correct problem.

Included are:

- 2 Pages of Unit Rate Word Problems "Solve and Snip" practice problems (set of 10)

- 1 page of Solutions (4 per page)

- Answer Key

Aligned to TEKS for 6.4d, 6.4h, and 7.4b as well as Common Core State Standards (CCSS) for 6.RP.2, 6.RP.3b, and 7.RP.1.

Want to see how to use Solve and Snips? Check out this blog post to see how fun Solve and Snips can be!

***********

Personal Copyright: The purchase of this product allows you to use these activities in your personal classroom for your students. You may continue to use them each year but you may not share the activities with other teachers unless additional licenses are purchased. Please contact me via email for additional licenses. Site and District Licenses are also available.

4mulaFun®, Flippables®, Solve and Snip®, and Interactivities® are trademarks of Smith Curriculum and Consulting (formerly FormulaFun Inc. dba 4mulaFun), and are registered in the United States and abroad. The trademarks and names of other companies and products mentioned herein are the property of their respective owners. Copyright ©2011-2016 Smith Curriculum and Consulting All rights reserved.

DISCLAIMER: With the purchase of this file you understand that this file is not editable in any way. You will not be able to manipulate the lessons and/or activities inside to change numbers and/or words.

Total Pages
8 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
45 minutes
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.

Reviews

Questions & Answers

TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up