Easel by TpT

Unit Rates Thanksgiving Activity (Better Buy) PAPER & DIGITAL DISTANCE LEARNING

Math in Demand
6.3k Followers
Grade Levels
6th - 7th
Formats Included
  • Zip
Pages
4+ many versions & answer key
$3.50
$3.50
Share this resource
Math in Demand
6.3k Followers

Also included in

  1. This bundle includes ALL of my math curriculum in my Teachers Pay Teachers store. You will be receiving all of my 6th, 7th, and 8th grade activities, exit slips, assessments, interactive notebooks, foldables, and much more! This is well over 1000 pages of material that I have created to help make
    $825.00
    $1612.15
    Save $787.15

Description

This is a fun activity that has students determining the total cost of having a Thanksgiving dinner. Students will calculate the unit price of 8 Thanksgiving food items to determine the best buy. After students determine the best buy, they will calculate the total cost that they are spending on their Thanksgiving dinner. This is a perfect activity for any class learning about unit rates and is great individually or in groups of 2.

There are 2 versions included: (1) Paper - Worksheet, Task Cards, & Math Stations, and (2) Digital in Google Slides.

Total Pages
4+ many versions & answer key
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up