Unit Rates Valentines Activity (Better Buy)

Unit Rates Valentines Activity (Better Buy)
Unit Rates Valentines Activity (Better Buy)
Unit Rates Valentines Activity (Better Buy)
Unit Rates Valentines Activity (Better Buy)
Unit Rates Valentines Activity (Better Buy)
Unit Rates Valentines Activity (Better Buy)
Grade Levels
Product Rating
4.0
5 Ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

2 MB|2+ answer key
Share
Product Description
This is a fun activity that has students determining the total cost of having a Valentine's Day party. Students will calculate the unit price of 8 items to determine the best buy. After students determine the best buy, they will calculate the total cost that they are spending on their Valentine's Day party. This is a perfect activity for any class learning about unit rates and is great individually or in groups of 2.
Total Pages
2+ answer key
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
avatar

Math in Demand

3,414 Followers
Follow
More products from Math in Demand
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up