Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Unit Rates ~ What's the Better Buy? Common Core 6.RP 7.RP

Unit Rates ~ What's the Better Buy? Common Core 6.RP 7.RP
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

516 KB|2 pages
Share
Product Description
Unit Rate: Real life math ~ Students use real prices on various products found in stores and use unit rates to determine the better deal. There are 5 product comparisons presented where student see the same product, but in a different size.

Answer key provided. Total of 2 pages.
Total Pages
2 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.75
Digital Download
avatar

Laura Becker

646 Followers
Follow
More products from Laura Becker
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$1.75
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up