Unit Rates: Which is the better value?

Unit Rates: Which is the better value?
Unit Rates: Which is the better value?
Unit Rates: Which is the better value?
Unit Rates: Which is the better value?
Unit Rates: Which is the better value?
Unit Rates: Which is the better value?
Subject
Grade Levels
Resource Type
Common Core Standards
Product Rating
File Type

Presentation (Powerpoint) File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

2 MB|3 pages
Share
Product Description
Your students will practice real-world problem solving with this unit rate activity. Students will calculate the unit rate for different sized items and determine which is the better value. Your students will gain practical knowledge that they can carry with them. When they ask "When are we ever going to need this?", you can say "Everyday!".

Don't forget to earn your TpT credits by leaving feedback. Thanks and enjoy!
Total Pages
3 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
30 minutes
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
More products from MathMacgyver
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up