Unit Rates and Girl Scout Cookies

Unit Rates and Girl Scout Cookies
Subject
Grade Levels
File Type

PDF

(174 KB|7 pages)
Product Rating
Standards
  • Product Description
  • StandardsNEW

This products is designed for students to work with unit rates, using something many of them love to eat - cookies! For 8 different types of Girl Scout cookies, the student finds the cost per cookie and answers questions with that information. At the end is an option add-on, where students can design their own cookie, choosing a cost and amount per box to determine the price of their own cookie. Great as an in-class activity or at home project - especially if any of your students sell these cookies in the spring!

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.
Solve multi-step real-life and mathematical problems posed with positive and negative rational numbers in any form (whole numbers, fractions, and decimals), using tools strategically. Apply properties of operations to calculate with numbers in any form; convert between forms as appropriate; and assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies. For example: If a woman making $25 an hour gets a 10% raise, she will make an additional 1/10 of her salary an hour, or $2.50, for a new salary of $27.50. If you want to place a towel bar 9 3/4 inches long in the center of a door that is 27 1/2 inches wide, you will need to place the bar about 9 inches from each edge; this estimate can be used as a check on the exact computation.
Total Pages
7 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$1.00
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT
More products from Kendra Byrd
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up