Using Unit Rates (Proportionality - rates, ratios, unit rates)

Using Unit Rates (Proportionality - rates, ratios, unit rates)
Using Unit Rates (Proportionality - rates, ratios, unit rates)
Using Unit Rates (Proportionality - rates, ratios, unit rates)
Using Unit Rates (Proportionality - rates, ratios, unit rates)
Using Unit Rates (Proportionality - rates, ratios, unit rates)
Using Unit Rates (Proportionality - rates, ratios, unit rates)
Using Unit Rates (Proportionality - rates, ratios, unit rates)
Using Unit Rates (Proportionality - rates, ratios, unit rates)
Grade Levels
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

41 KB|2 pages
Share
Product Description
This worksheet provides students with 10 real-life word problems involving proportionality concepts (ratios, rates, unit rates). For each problem, students must figure out the unit rate (miles per hour, price per ounce, miles per gallon, cookies per hour, etc.).

This activity can be used as independent practice, partner work, homework, review, assessment, small group lesson, reteach, bell work, etc. A complete answer key is included.

Thank you so much for your purchase! Make sure to follow my store on TPT to receive updates about free upgrades to this product and others, information about new items, and news about sales and new freebies!
Total Pages
2 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.75
Digital Download
More products from Laura Steadman
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$1.75
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up