Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

“¡Vamos a Walmart!”: Spanish Food, Shopping, and Currency Lesson

“¡Vamos a Walmart!”: Spanish Food, Shopping, and Currency Lesson
Product Description
Want a way to challenge your students while teaching about food and shopping? Let your Spanish students show you their math skills as they add, multiply, and divide to calculate the amounts spent on various items using a receipt from a Wal-Mart in Mexico.

The directions for this fun yet challenging activity sheet ask students to imagine that while vacationing in Mexico, their family heads to Wal-Mart to stock up on food and drinks for the hotel room. They must closely examine their receipt and answer several questions about the amount of money spent on various items. For example, “How much money in USD did you spend on strawberries?”

Prior to beginning this activity you will want to look up the current conversion rate for USD and Mexican pesos. You will then want to make sure that students understand how to convert the amounts on the receipts given in pesos to USD.

I usually do this activity with my Spanish I students during a unit on food and/or shopping. The directions and questions are in English, and only basic vocabulary knowledge is required to interpret the receipt. For example, students need to know words like fresas, leche, bebida, pan, agua, refresco, etc.

With your download, you will receive a one page student activity sheet ready to print in PDF form. However, I am also providing it to you in an editable Word document in case you would like to change any of the questions or convert them to Spanish for higher level students. An answer key PDF file is also included. Please note that on the answer key, I used a rate of 18 pesos to $1.00 (the current rate at the time of this product upload). However, I showed my calculations on the answer key, so you can quickly and easily recalculate as needed.

I hope you enjoy this lesson! I find that it is a great way to integrate math into my classroom, and the students truly do enjoy this activity. Feel free to message me with any questions.
Total Pages
3 (1 Word, 1 PDF, 1 Key)
Answer Key
Included
Teaching Duration
40 minutes
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$1.50
Digital Download
$1.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up