Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Vi Con Mi Cámara Edición Supermercado - A Supermarket Scavenger Hunt

Vi Con Mi Cámara Edición Supermercado - A Supermarket Scavenger Hunt
Vi Con Mi Cámara Edición Supermercado - A Supermarket Scavenger Hunt
Vi Con Mi Cámara Edición Supermercado - A Supermarket Scavenger Hunt
Vi Con Mi Cámara Edición Supermercado - A Supermarket Scavenger Hunt
Vi Con Mi Cámara Edición Supermercado - A Supermarket Scavenger Hunt
Grade Levels
Product Rating
4.0
1 rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

342 KB|2 pages
Product Description
I saw with my camera - supermarket edition!

For the last three years I've used this Supermarket Scavenger Hunt with my Spanish 1 classes.

The students are to go to a supermarket (or another store that sells food) and take a picture of different items along with the price of each item. As they find each item and take the picture, on their list they are to write down what each food is and the price. They are then to make a Google Slideshow, PowerPoint or Prezi with all their photos and prices. The last slide should show the total amount spent. In class, they present their projects.

There are 25 products for the students to find. Examples of what the students are searching for are:
una fruta grande
una carne que viene de un cerdo
algo que puede comer para desayuno
un vegetal pequeño
algo que tiene mucha grasa
una fruta de un país hispanohablante (bonus if they show where the fruit is from)
un helado

My students have a lot of fun seeing who in the class spends the most money and the least.

Depending on the class, this could be an individual project or a small group. I typically let my students pick if they would like to work with a partner, or in a group no larger than 3 students.

One year, one of my students went with her mother to the supermarket and tried to find everything on the scavenger hunt in a price range that fell within her families food budget.

Another option is to work with a Personal Finance class (if your school offers one) and have the students find the items in the confines of that budget.

It works well with the Realidades 1, Chapter 3 food unit.

The entire project is shown in the preview.
Total Pages
2 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report Copyright Infringement
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$3.00
Digital Download
Add one to cart
avatar

Be Bilingual

26 Followers
Follow

Advertisement

Advertisement

$3.00
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up