Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Virginia Studies MEGA BUNDLE - VS.3 Jamestown Unit

Virginia Studies MEGA BUNDLE - VS.3 Jamestown Unit
Virginia Studies MEGA BUNDLE - VS.3 Jamestown Unit
Virginia Studies MEGA BUNDLE - VS.3 Jamestown Unit
Virginia Studies MEGA BUNDLE - VS.3 Jamestown Unit
Virginia Studies MEGA BUNDLE - VS.3 Jamestown Unit
Virginia Studies MEGA BUNDLE - VS.3 Jamestown Unit
Virginia Studies MEGA BUNDLE - VS.3 Jamestown Unit
Virginia Studies MEGA BUNDLE - VS.3 Jamestown Unit
Grade Levels
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

108 MB|225+
Share
Product Description
Feeling overwhelmed teaching Virginia Studies and need something to just grab and go? Well you've come to the right spot! When you purchase this file, you will receive EVERYTHING I have created for the VS.3 Jamestown Unit. From notes, to assessments, to games, to practice sheets, and so much more!

Here's a list of what you get:
-Detailed instructions on how to use and prepare the notebook (SEE THE WHOLE FILE FOR FREE BY CLICKING PREVIEW)
-12 note foldables with pictures of each foldable
-12 vocabulary words with colorful pictures and definitions
-8 video guide sheets for Nightmare in Jamestown Movie
-1 Jamestown Unit Movie Trailer
-1 Fortunately, Unfortunately Lesson full of examples and details
-1 Jamestown Discovery Lesson
-1 List of writing prompt ideas
-1 Jamestown Settlement Field Trip Guide Sheet
-7 practice sheets/sorts
-2 assessments
-1 task card set
-1 Quiz PowerPoint review
-2 games (Taboo and Survivor File Folder Game)
-1 Resource file listing useful websites, books, videos, and games
-PDF and Microsoft Publisher/Word files of notes and some of the activities


****PLEASE SEE THE VS.3 SECTION OF MY STORE TO GET A PREVIEW OF EVERYTHING****


Supported SOLs:
-VS.3


++++While this file may seem pricey, purchasing everything individually would cost well over $60. You get it all for about 1/3 of the price!++++


====This unit was created for 4th grade students, however, many of these activities and assignments can easily be adapted to the older grades.====


***Note: When purchasing, you are buying for one teacher only. Unless multiple licenses are purchased, please don't share my work with others. Instead direct them to my store so they purchase their own copy. Thank you for understanding!***
Total Pages
225+
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 month
Report this Resource
Loading...
$22.99
Digital Download
$22.99
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up