Visual Recipes: GROWING BUNDLE - Monthly Recipes for the ENTIRE YEAR

Grade Levels
Resource Types
Product Rating
4.0
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
7.06 MB   |   150+ pages when complete pages

PRODUCT DESCRIPTION

| Visual Recipes | Autism | GROWING BUNDLE | Year Long Recipes | Special Education | Cooking | Math | Reading | Writing | January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December |

I am SO incredibly excited to offer you my newest cooking series - visual recipes! Due to an increased demand, I have decided to bundle all of these recipes together and offer them as a GROWING BUNDLE!

What is a growing bundle? It is a bundle that I will add to over time. Each time I add something, the price will go up.

The earlier you buy, the more you will save!!

This bundle will have 12 months uploaded and would retail at $60. Buy it now for $15 off and pay only $45! Each month, just download it again to get the updated months included for FREE!

Purchase Includes:

- August, Lemonade ($5): Click Here!

- September, Caramel Apples ($5): Click Here!

- October, Halloween Pudding Cups ($5): Click Here!

- November, Pumpkin Fluff Dip ($5): Click Here!

- December, Christmas Wreaths ($5): Click Here!

- January, Melting Snowman Hot Cocoa ($5): Click Here!

- February, Oreo Truffles ($5): Click Here!

- March, Shamrock Shake ($5): Click Here!

- April, Easter Peeps Car ($5): Click Here!

May - COMING SOON

June - COMING SOON

July - COMING SOON

Interested in Other Popular Life Skills Lessons?

Coupons, Reading Emphasis: Click Here!

Food Directions: Click Here!

Medicine Labels: Click Here!

Receipts: Click Here!

Tickets: Click Here!

Hours of Operation: Click Here!

Safety Signs, Community Signs: Click Here!

Dollar Up, 1s, 5s, and 10s: Click Here!

Menu Math:Click Here!

How to Use a Microwave:Click Here!

How to Use a Stove:Click Here!

How to Use an Oven:Click Here!

Coupons, Picture Emphasis:Click Here!

Bus Schedules:Click Here!

Measuring Cups:Click Here!

Budgets:Click Here!

--------------------------------------------------------------------------------------

Follow My Store!
To follow my store simply click on “follow me” under Life Skills Creations on the top of my store page. You will be one of the first people to know when I have a sale or post new Life Skills Freebies in my store.

Leave Feedback and Earn Credits!
Don’t forget to leave feedback after you purchase a product! Leaving feedback also earns you "credits" which can be used for discounts on future purchases. I would very much appreciate your positive feedback!
Total Pages
150+ pages when complete
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
3 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$45.00
Digital Download
List Price: $60.00
You Save: $15.00
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (1,235 Followers)
$45.00
Digital Download
List Price: $60.00
You Save: $15.00
ADD ONE TO CART
Visual Recipes: GROWING BUNDLE - Monthly Recipes for the E
Visual Recipes: GROWING BUNDLE - Monthly Recipes for the E
Visual Recipes: GROWING BUNDLE - Monthly Recipes for the E
Visual Recipes: GROWING BUNDLE - Monthly Recipes for the E
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up