Teachers Pay Teachers

What's the Better Buy? Stations

What's the Better Buy? Stations
What's the Better Buy? Stations
What's the Better Buy? Stations
What's the Better Buy? Stations
Grade Levels
6th
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
4.0
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.44 MB   |   9 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Students will get repeated practice in solving unit rate problems involving unit pricing. The real-world examples from the grocery store also gives students an opportunity to practice their rounding to the nearest cent. Each of the eight stations lists two products in which they must find the unit price for. Then, they are to determine which of those two products are the better buy.

My class really enjoyed this activity! Students will finish at different times, so I made sure to have something else for the early finishers to work on while everyone else finished up.

6.RP.A.2
6.RP.A.3
6.RP.A.3b
Total Pages
9
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
45 Minutes

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
1 rating
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$5.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (5 Followers)
$5.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
What's the Better Buy? Stations
What's the Better Buy? Stations
What's the Better Buy? Stations
What's the Better Buy? Stations
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up