Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

What's the Better Buy -- Unit Rate Practice

What's the Better Buy -- Unit Rate Practice
What's the Better Buy -- Unit Rate Practice
What's the Better Buy -- Unit Rate Practice
What's the Better Buy -- Unit Rate Practice
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

221 KB|2 pages
Share
Product Description
Students can practice calculating unit rate to determine which purchase would be most financially responsible. This practice sheet applies math skills to real life scenarios. This worksheet can be used as guided practice, independent practice, or as notes to add to your classroom interactive notebook!

I paired this worksheet with an activity where my students had a budget and selected items in the classroom store to spend their money on. We discussed how finding the unit rate when shopping can help them save money in the real world.
Total Pages
2 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
30 minutes
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
More products from One Happy Happy Teacher
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$2.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up