Which Costs More? Comparing Money Interactive Books for Special Education

Grade Levels
Resource Types
Product Rating
Not yet rated
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
1.75 MB   |   30 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Here is a set of 3 adapted/interactive books to practice comparing money amounts. Students can practice identifying which items cost more with these 10 page, color interactive books. Each books targets a different level of learning to compare money, so they can be used through introduction of the skill until they meet mastery and maintenance.

What's Included:
Buying a Snack- up to $5
At the Food Court- up to $10
Shopping for Clothes- up to $20

Check out related items from my store:
Dollar More Interactive Books


Blog
Pinterest
Facebook
Instagram
Twitter


Earn TPT credits for leaving feedback!
Leave feedback on this product to earn credits which you can use on future purchases.


© 2017 The Autism Vault
Permission to copy for single classroom use only. Electronic distribution limited to only single classroom use only. If you would like to share this with a friend or colleague, please ask them to visit my store and download the file directly.
Total Pages
30
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$4.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (730 Followers)
$4.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
Which Costs More? Comparing Money Interactive Books for Sp
Which Costs More? Comparing Money Interactive Books for Sp
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up