Which Costs More? * Level 3

Which Costs More? * Level 3
Which Costs More? * Level 3
Which Costs More? * Level 3
Which Costs More? * Level 3
Which Costs More? * Level 3
Which Costs More? * Level 3
Which Costs More? * Level 3
Which Costs More? * Level 3
Grade Levels
Product Rating
Product Q & A
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

1 MB|70 pages
Share
Product Description
Students will compare dollar amounts within the same dollar* in a field of two to determine which item costs more. All pieces and pages should be laminated for extended use. The last few pages contain "this one" pieces. This resource can be assembled as a book, and students can place the Velcro-ed "this one" pieces under the more expensive item.

* For example: Which costs more? $15.99 or $15.75?
Total Pages
70 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$6.00
Digital Download
More products from Steph's Sweet School Stuff
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$6.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up