Which Price is Right?

Subjects
Grade Levels
6th, 7th
Resource Types
Product Rating
3.8
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
6.93 MB   |   42 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This is a memorable activity for students to practice calculating unit price and unit rate. Students will compare the prices of similar items and predict which item is cheaper. Then the students will compute the unit price of each item to determine which item is actually cheaper.

For the second part of the activity, you will need a few more materials if you'd like. You can also fill in the table with your own numbers if you don't want students eating in class (checklist provided in instructions.) If you do decided to use the additional materials, it is cost effective because you will only need it for a few students. The zip file provides a power point presentation of the activity, a pdf presentation, and a SmartBoard presentation. (I recommend the smartboard if possible.) The worksheet and teacher instructions are also included.

PARCC
7th Grade Common Core
Total Pages
42
Answer Key
Does Not Apply
Teaching Duration
1 hour

Average Ratings

3.5
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
3.5
Clarity:
3.8
Total:
1 rating
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (12 Followers)
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Which Price is Right?
Which Price is Right?
Which Price is Right?
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up