Which is the Best Deal on Holiday Candy? Unit Rates, Ratios & Decimals

1,402 Downloads
Which is the Best Deal on Holiday Candy? Unit Rates, Ratio
Grade Levels
6th, 7th
Common Core Standards
Product Rating
4.0
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.83 MB   |   1 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Visit WWW.YUMMYMATH.COM for the solutions and extras for this activity.

Students are asked to decide which would be the best deal and the worst deal on candy. They can also create their own mixed bags. This activity has unit pricing, philosophy of candy collecting, and Excel if you would like to use technology.

Consider starting out the activity three act style: Show kids the pictures, ask them what questions they have. Settle on “Which bag is the best deal?” Have them make a prediction. Provide them with the activity sheet that has the costs and quantities. Have them work, maybe five minutes of independent think time, so they can generate their own ideas, then five or ten minutes in small groups. Students can find the best deals either using unit rate cost, number of candies for a dollar, or by scaling up to equivalent dollar amounts (ratio table).
Total Pages
1
Answer Key
N/A
Teaching Duration
40 Minutes

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
1 rating
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
FREE
Digital Download
User Rating: 3.9/4.0
 (62 Followers)
FREE
Digital Download
Which is the Best Deal on Holiday Candy? Unit Rates, Ratio
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up