Word Problems Bundled Set - 3rd Grade Story Problems - 4th Grade Story Problems

Rated 4.84 out of 5, based on 177 reviews
177 Ratings
;
The Teacher Studio
17k Followers
Grade Levels
2nd - 5th, Homeschool
Resource Type
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
200 pages
$14.95
List Price:
$19.80
You Save:
$4.85
Bundle
$14.95
List Price:
$19.80
You Save:
$4.85
Bundle
Share this resource
Report this resource to TPT
The Teacher Studio
17k Followers

Products in this Bundle (4)

    Description

    Do you recognize the importance of problem solving and realize that you need to infuse more challenging word problems into your teaching, math workshop, or guided math groups? So if you are looking for quality word problems--read on!

    This BUNDLED set of 80 mixed operation (addition, subtraction, multiplication, and division), elapsed time, algebra thinking, and multi-step word problems reflects the Common Core State Standards as well as other rigorous math standards for grades 3 and 4. It is bundled for those buyers who wish to purchase all 4 sets at a greatly reduced price. Please do NOT purchase this set if you have purchased MORE THAN ONE of the 4 items--if you have purchased only one, this will still save you money!

    What is included in each of the 4 sets?

    20 problems are included in THREE formats:

    • *with multiple copies on a page to be cut out and glued into a math journal

    • *on reproducible pages to use as practice sheets (4 problems per page)

    • *and on full sheet pages that give work space for one problem, a place for students to write matching equations, and a lined area for students to explain their work—an important part of the CCSS!.

    Answers are included as are three rubrics to use to help in scoring the Standards for Mathematical Practice!

    Each set of 20 problems included requires students to use all four operations to solve "real world" word problems. These problems are geared for students in grades 3 and 4 and stress problem solving and higher level thinking! Almost every problem has an "EXTRA" part--for easy differentiation. These have rapidly become best sellers!

    Why did I write these?

    Over the years I have noticed that students tend to look for routine in math class. If it’s a division unit, they will divide any two numbers they find! If it’s a subtraction unit, they try to regroup everything!

    For that reason, I try hard to sprinkle in a variety of problems all year that require students to think and apply what they have learned—perhaps draw a picture or make a table to help . . . but, most importantly, to THINK about math. I hope you find these useful!

    I hope you find uses for all three versions of the problems…perhaps using a page or two from each as you see fit. You can use this as a part of a unit on problem solving or simply use them throughout the year to improve math thinking!

    ******************************************************************************

    PLEASE NOTE:

    This set of problems is also available in a new format for people who prefer these problems in task cards. If you already own this resource, please know that the problems are the SAME but in a different format! If you prefer having the problems from this bundle in task card format, CLICK HERE to see if that resource better suits your needs!

    ******************************************************************************

    Want to see some other word problem resources? Here is just a sampling of the many resources in my store!

    Multi-Step Word Problems for Grades 3/4

    Word Problem Bundled Set for Grades 4/5

    Word Problem Bundled Set for Grades 3/4

    Back to School Word Problems

    Seasonal Word Problem bundle (individual sets also available)

    "Amazing Facts" Task Card Bundle (individual sets also available)

    CGI Word Problem Bundle (individual sets also available)

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

    All rights reserved by ©The Teacher Studio. Purchase of this problem set entitles the purchaser the right to reproduce the pages in limited quantities for single classroom use only. Duplication for an entire school, an entire school system, or commercial purposes is strictly forbidden without written permission from the author at fourthgradestudio@gmail.com. Additional licenses are available at a reduced price.

    Total Pages
    200 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this resource to TPT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Fluently add and subtract within 1000 using strategies and algorithms based on place value, properties of operations, and/or the relationship between addition and subtraction.
    Fluently add and subtract multi-digit whole numbers using the standard algorithm.
    Multiply a whole number of up to four digits by a one-digit whole number, and multiply two two-digit numbers, using strategies based on place value and the properties of operations. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.
    Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
    Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.

    Reviews

    Questions & Answers

    17k Followers
    TPT

    TPT empowers educators to teach at their best.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up