Teachers Pay Teachers

Word Problems Multiplication and Division - Grade 4

Word Problems Multiplication and Division - Grade 4
Word Problems Multiplication and Division - Grade 4
Word Problems Multiplication and Division - Grade 4
Word Problems Multiplication and Division - Grade 4
Grade Levels
3rd, 4th, 5th
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
Not yet rated
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.07 MB   |   9 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This is a set of 18 math word problems divided into 3 sets of 6. These problems are multi-step and involve multiplication and division. The problems involve multiplication of up to 4 digit by 1 digit or multiplication or multiples of 10. I have also included a few problems with simple division. I created these problems to be used with the beginning lessons in Engage NY / Eurika Math grade 4 Module 3.

Here are just a few of the problems that are included:

Pencils come in boxes of 12. Ms. Jones ordered 16 boxes of pencils and Ms. Harmon ordered 3 times as many boxes of pencils as Ms. Jones. How many pencils did Ms. Jones and Ms. Harmon order in all?

There were 38 cars parked on the first floor of a parking garage. The second floor had 4 times as many cars as the first floor and the 3rd floor had 6 times as many as cars parked as the first floor. How many cars were parked in the parking garage?

Juan owns a soda machine. Each row in his machine holds 24 cans of soda. The machine contains the following: 2 rows of root beer, 4 rows of cola, 3 rows of diet cola, and 1 row of Sprite. How many cans of soda are in the machine?

The 2nd grade teachers ordered special pens for their classrooms. The pens are sold in packages of 8. If there are 98-second grade students and each student will need 6 pens, how many packages of pens will the 2nd grade teachers need to order?

Mr. Lee has 12 rolls of quarters and each roll contains 40 quarters. How many quarters does he have in all? What is the total value of the quarters?

One ounce of jellybeans has about 25 beans. Roberto bought a 1-pound bag of beans. About how many beans will he have in the 1-pound bag (16 ounces is equivalent to 1 pound)? If he wants to share the beans equally with himself AND his 3 cousins, about how many beans will they each receive?

I have also included an answer key.

Please let me know if you find any errors. I have gone over these worksheets multiple times but sometimes I miss something.

Thanks :)

Total Pages
9
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (42 Followers)
$2.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
Word Problems Multiplication and Division - Grade 4
Word Problems Multiplication and Division - Grade 4
Word Problems Multiplication and Division - Grade 4
Word Problems Multiplication and Division - Grade 4