World Geography 4-Day Mini Unit - Print and Digital Versions Included

- Zip
Google Apps™

Products in this Bundle (4)
Description
Map skills, video, group work, self-assessment, writing prompts and a poster activity come together to make up a terrific 4 days of world geography! The lessons are designed for student engagement and prep-free teacher support.
There's a FULLY EDITABLE slide presentation every day to walk you through each step of the lesson.
Here is a summary of each day:
DAY 1 - This is an overview lesson. It starts with a short inspiring video of a 6-year old geography whiz. Next students will interact with a blank world map and label it using prior knowledge, a video and by following clues. There is a writing prompt as well.
DAY 2 - Building from the prior day's lesson, students will work in groups to create a world map and devise high-level questions based on their work.
DAY 3 - The warm-up has students answer some of the questions created by their classmates yesterday. Then they will use prior knowledge and a brief lecture to define geographic terminology. Next your kiddos will use Google Earth to experience actual locations (Mount Everest, Amazon River, etc) to further their understanding. DEVICES ARE NEEDED FOR THIS LESSON.
DAY 4 - The last day is a gallery walk style lesson. Students find the answer to clues in order to assess how different peoples throughout time have adapted to their environmental challenges.
Each lesson is designed for a single 50-minute period and is appropriate for 6th-10th grade students.
Frequently asked questions:
How do I know exactly what I'm getting?
My preview shows you most of what's included in each lesson. You can also click on the individual previews to get more detail. Check it out:)
What is and is not editable?
The slides are fully editable. The student handouts and documents are PDFs and not editable. The digital version of the student handouts are also not editable (other than adding a textbox over existing text)
Who is this resource NOT appropriate for?
This lesson is probably too difficult for elementary students and too easy for AP level 10th-12th graders.
Why should I invest my hard-earned money on this resource?
By purchasing this resource you are getting 4 days of lessons that would take many hours to create. It requires absolutely no preparation and you can use it again and again.
What if I have other questions?
Feel free to ask ANY questions you may have either down below on this page or email me at teachandthrive@gmail.com
Take the ACHE out of teACHEr -- invest a few dollars to save a few hours.
-If you like the quality of my work please follow me to be alerted to new products and sales.
-Don’t forget to leave reviews on products you buy -- it PAYS YOU in TpT credits! Simply go to “my purchases” and click on “provide feedback”