Jessica Barnett

 (1,173)
United States - Louisiana - Metairie
Jessica Barnett
4.0
1,657 votes
I’m having a
sale
 
FREE Download
Assess the general quality of my work with this free download
clear search
Leader Board Superb
My Products
sort by:
Best Seller
view:
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on plotting, comparing, and ordering rational numbers. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 3 *glitter* word wall words • 3 I can
$7.50
$6.00
7 ratings
4.0
Digital Download PDF (6.84 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on multiplying integers. ★WHAT'S INCLUDED:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 2 *glitter* word wall words • 2 I can statement posters for your agenda
$8.00
$6.40
7 ratings
4.0
Digital Download PDF (6.96 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on simple interest. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 6 *glitter* word wall words • 3 I can statement posters • 3 anchor chart
$8.00
$6.40
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (20.09 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on adding and subtracting linear expressions. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 8 *glitter* word wall words • 2 I can statement
$8.00
$6.40
4 ratings
4.0
Digital Download PDF (35.12 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on rates to unit rates. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 4 *glitter* word wall words • 5 I can statement posters • 6 anchor chart
$8.00
$6.40
5 ratings
4.0
Digital Download PDF (32.91 MB)
Looking for a fun and engaging lesson on integers and absolute value? This resource offers EVERYTHING your students will need plus MORE to cover these skills. ★WHAT'S INCLUDED:★ • 1 page of lesson plans, ideas for implementation, and table of
$8.00
$6.40
2 ratings
4.0
Digital Download PDF (22.22 MB)
#Christmasinjuly This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on adding integers. ★WHAT'S INCLUDED:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 5 *glitter* word wall words • 5 I can statement posters • 4
Subjects:
Grades:
6th, 7th
$8.00
$6.40
8 ratings
4.0
Digital Download PDF (10.65 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on solving two step equations. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 8 *glitter* word wall words • 3 can statement posters • 2 anchor
$8.00
$6.40
4 ratings
4.0
Digital Download PDF (30.40 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on subtracting integers. ★WHAT'S INCLUDED:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 2 *glitter* word wall words • 3 I can statement posters for your agenda
$8.00
$6.40
2 ratings
4.0
Digital Download PDF (8.36 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on factoring linear expressions. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 8 *glitter* word wall words • 2 I can statement posters • 2 anchor
$8.00
$6.40
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (39.22 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on solving one step equations with multiplication or division. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • *glitter* word wall words • I can
$8.00
$6.40
4 ratings
4.0
Digital Download PDF (33.93 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on simple interest. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 3 *glitter* word wall words • 5 I can statement posters • 4 anchor chart
$8.00
$6.40
2 ratings
4.0
Digital Download PDF (12.72 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on determine the cross section of 3D figures to the typical 7th grade math classroom. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 9 *glitter*
$8.00
$6.40
5 ratings
4.0
Digital Download PDF (33.41 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on rates to unit rates. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 4 *glitter* word wall words • 2 I can statement posters • 3 anchor chart
$8.00
$6.40
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (27.11 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on solving two step inequalities. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 8 *glitter* word wall words • 3 I can statement posters • 2
$8.00
$6.40
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (34.30 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on percent of a number. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 1 *glitter* word wall words • 3 I can statement posters • 2 anchor chart
$8.00
$6.40
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (9.64 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on volume and surface area of a composite figure. ★WHAT'S INCLUDED:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 8 *glitter* word wall words • 2 I can statement
$8.00
$6.40
5 ratings
4.0
Digital Download PDF (31.52 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on adding and subtracting unlike fractions. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 2 *glitter* word wall words • 2 I can statement
$8.00
$6.40
4 ratings
4.0
Digital Download PDF (7.12 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on solving one step equations with addition or subtraction. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • *glitter* word wall words • I can
$8.00
$6.40
4 ratings
4.0
Digital Download PDF (33.85 MB)
This bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a lesson on area and circumference of a circle to the typical 7th grade math classroom. ★What's Included:★ • 1 page of lesson plans and ideas for implementation • 6 *glitter* word
$8.00
$6.40
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (24.90 MB)
showing 1-20 of 46

Ratings

Digital Items
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
Hard Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
Used Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Item as Advertised:

4.0
Total:
1,657 total vote(s)
Ask Jessica Barnett a question. They will receive an automated email and will return to answer you as soon as possible. Please Login to ask your question.
TEACHING EXPERIENCE

5 years of teaching experience in grades 6 through 8.

MY TEACHING STYLE

Yet to be added

HONORS/AWARDS/SHINING TEACHER MOMENT

Yet to be added

MY OWN EDUCATIONAL HISTORY

Yet to be added

ADDITIONAL BIOGRAPHICAL INFORMATION

I have two little boys, ages 2 and 3, that keep me very busy when I am away from school and a husband I couldn't live without. :)

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up