Kelly Anne - Apple Slices LLC
 (1,781)
United States - North Carolina - Wilmington
Kelly Anne - Apple Slices LLC
4.0
3,862 votes
zybw9nn
 
FREE Download
Assess the general quality of my work with this free download
clear search
Column Superb
Leader Board Superb
My Products
sort by:
Best Seller
view:
Hey busy friends, I don't know about you, but I love teaching writing! It's just that sometimes it's SO.MUCH.WORK. Well, included in this unit is everything you will need to teach a 5th grade writing unit on Narrative Writing, easy peasy!
$10.00
502 ratings
4.0
Digital Download PDF (22.08 MB)
Hey fabulous teachers, Opinion writing can be so hard {and boring} to teach! After spending a year doing the boring stuff, I came up with this unit that is very interactive and works oh so much better! Included in this Opinion Writing Unit is
$10.00
333 ratings
4.0
Digital Download PDF (24.30 MB)
Save over 20% by purchasing the 5th Grade Writing Bundle! ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• Dear teacher friends! Writer’s Workshop is a great way to master all of those Common Core Standards
$7.00
370 ratings
4.0
Digital Download PDF (14.71 MB)
Dear 5th grade teacher friends, Whew! This unit is JAM PACKED with everything you will need to teach Informative writing. This 6 week unit has all the right tools to make teaching informative writing a cinch! Included in this unit: • Detailed
$13.00
259 ratings
4.0
Digital Download ZIP (25.07 MB)
Hey busy friends, Whew- Writing can be a challenging subject, but with this bundle of writing units, ensure that you will meet all of the standards and save your valuable time! By purchasing the units as a bundle you save OVER 20%! In this bundle
$61.00
$45.00
278 ratings
4.0
Digital Download ZIP (108.61 MB)
Hey teacher friends! Poetry is probably one of my all time favorite units! Included in this unit is everything you will need to teach a 5th grade writing unit on Poetry Writing! Included in this unit: - Detailed Daily Lesson Plans for Unit 6 {11
$4.00
138 ratings
4.0
Digital Download PDF (8.58 MB)
Hey Teacher friends! It’s that time of year again- Testing Season. As it gets closer and closer, our hearts start to beat a little bit faster and we wonder- do they know it all? This Writing on Demand- Writing Unit will prepare your students in 20
$7.00
233 ratings
4.0
Digital Download PDF (15.18 MB)
Hey busy teachers, Wowy- Writing can be a challenging subject, but with this bundle of writing units, ensure that you will meet all of the standards and save your valuable time! By purchasing the units as a bundle you save OVER 20%! In this bundle
$61.00
$45.00
145 ratings
4.0
Digital Download ZIP (103.10 MB)
Hey teacher friends! Poetry is probably one of my all time favorite units! Included in this unit is everything you will need to teach a 4th grade writing unit on Poetry Writing! Included in this unit: - Detailed Daily Lesson Plans for Unit 6 {11
$4.00
67 ratings
3.9
Digital Download PDF (9.09 MB)
Hey teacher friends! I don't know about you, but I love teaching writing! It's just that sometimes it's SO.MUCH.WORK. Well, included in this unit is everything you will need to teach a 4th grade writing unit on Narrative Writing, easy peasy!
$10.00
99 ratings
4.0
Digital Download PDF (22.69 MB)
Dear Teacher Friends, This Back to School Unit provides you with 20+ great lessons, activities, games, and worksheets to get your year off on the right track! Time and time again, it is shown that spending time on community is one of the best ways
$7.25
87 ratings
4.0
Digital Download PDF (14.45 MB)
Hey math teachers! Working on adding fractions with your upper elementary kiddos? Here's a perfect activity to supplement your math curriculum! Engage your students and assess their ability to add fractions with Fraction Art! Students love
$2.00
64 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.19 MB)
Hey fabulous teachers, We all know that opinion writing can be so tricky {and boring} to teach! But you want your students to dig deeper and learn more. Me too! After spending a year doing the boring stuff, I came up with this unit that is very
$10.00
74 ratings
4.0
Digital Download PDF (21.50 MB)
Hey 6th grade teachers! Opinion writing can be so hard {and often boring} to teach! After spending a year doing the boring stuff, I came up with this unit that is very interactive and works oh-so-much better! Included in this Opinion Writing Unit
$10.00
43 ratings
4.0
Digital Download PDF (26.42 MB)
Dear teacher friends! Writer’s Workshop is a great way to master all of those Common Core Standards and get your students to love writing! This is Unit 1 of 7 Units that will cover every 4th grade Common Core Standard throughout the school
$7.00
76 ratings
4.0
Digital Download PDF (10.51 MB)
Dear 4th grade teacher friends, Whew! This unit is JAM PACKED with everything you will need to teach Informative writing. This 6 week unit has all the right tools to make teaching informative writing a cinch! Included in this unit: • Detailed
$13.00
56 ratings
4.0
Digital Download ZIP (25.68 MB)
This is a no frills guide to support teachers while reading the book, Prisoner B-3087 by Alan Gratz. Included is a list of over 50 questions- at least 2 per chapter. You can use these questions as journal prompts or talking points. Each question
Subjects:
Grades:
4th, 5th, 6th, 7th, 8th
$1.00
42 ratings
3.9
Digital Download PDF (0.53 MB)
Hey busy friends, Whew- Writing can be a challenging subject, but with this bundle of writing units, ensure that you will meet all of the standards and save your valuable time! By purchasing the units as a bundle you save OVER 20%! In this bundle
$61.00
$45.00
57 ratings
4.0
Digital Download ZIP (189.73 MB)
Dear fabulous teachers, Receive respect, motivation, and focus in your classroom- all while teaching financial planning! My Incentive Checkbook System is just like a regular bank account and helps students remember that good work, effort, and
$5.00
49 ratings
4.0
Digital Download PDF (5.47 MB)
Oh no! James the Turkey was thrown out of the sky when he lost visibility in a blizzard! Luckily, he landed in the Carnivora Family’s yard and they have taken him in. But with food getting low and the blizzard keeping everyone cooped up, it’s
$3.00
55 ratings
4.0
Digital Download PDF (2.88 MB)
showing 1-20 of 100

Ratings

Digital Items
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
Hard Goods
4.0
Shipping Efficiency:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
Used Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Item as Advertised:

4.0
Total:
3,862 total vote(s)
Ask Kelly Anne - Apple Slices LLC a question. They will receive an automated email and will return to answer you as soon as possible. Please Login to ask your question.
TEACHING EXPERIENCE

This is my 5th year teaching! I've taught 5th grade in Colorado, ESOL in Spain, and 4th grade for three years. I am currently living in the South and am loving every second of it! Please check out my teaching blog at AppleSlices4th.blogspot.com for details about teaching, freebies, and new products!

MY TEACHING STYLE

I love teaching through exploration and letting my kiddos learn on their own with my support and encouragement!

HONORS/AWARDS/SHINING TEACHER MOMENT

Mentor teacher, ESOL Certification

MY OWN EDUCATIONAL HISTORY

I went to school at the University of South Carolina and got a degree in Elementary Education! Go Gamecocks :)

ADDITIONAL BIOGRAPHICAL INFORMATION

I have lived all over and feel blessed to have learned so much about different people and different towns. I believe this makes me a well-rounded teacher. I love to spend my free time hiking, watching college football, camping, going on adventures, reading, riding my bike, taking pictures and hanging out with my amazing friends and my adorable cat, Ridley. :)

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up