Laura Becker
 (563)
United States - Maryland - Salisbury
Laura Becker
4.0
3,610 votes
"Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms; it is about UNDERSTANDING." ~ WilliamThurston
 
FREE Download
Assess the general quality of my work with this free download
clear search
Leader Board Superb
My Products
sort by:
Best Seller
view:
Unit Rate: Real life math ~ Students use real prices on various products found in stores and use unit rates to determine the better deal. There are 5 product comparisons presented where student see the same product, but in a different size.
$1.75
264 ratings
4.0
Digital Download ZIP (0.50 MB)
Notes + coloring activity containing two pages of scaffolded notes with hints on how students can remember each of the angle types. The third page contains 12 problems, 8 of which require the students to color different angle pairs as well as
Subjects:
Grades:
5th, 6th, 7th, 8th
CCSS:
$2.00
185 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.43 MB)
This is a real life activity/project where students must make decisions about purchases now that they're "on their own." Students write and solve 2 step equations to see what the monthly payments would be for certain TVs, refrigerators, laptop
$3.00
123 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.38 MB)
This challenging, high student interest activity quickly allows you to see if your students have mastered all 4 transformations (translations, rotations, reflections & dilations) on a coordinate plane. There are 20 problems consisting mostly of
Subjects:
Grades:
7th, 8th, 9th
CCSS:
$3.00
130 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.02 MB)
Two different worksheets, one on writing one step equations from word problems and one on writing two step equations from real world situations. Students are asked to define variables on each of the worksheets. As an extension, students can then
$1.50
96 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.89 MB)
Here are 6 of my math coloring sheets which are sold separately for $1.50 or $1.75 each. You can get 6 of them for $4.50, that's over 50% off! Individual titles are: Unit Rates: What's the Better Deal? ($1.75) Integers (Adding &
$9.50
$4.50
98 ratings
4.0
Digital Download PDF (4.73 MB)
Download contains scaffolded notes, guided practice and independent practice on the following topics: Ratios, Rates, Unit Rates and Proportions. All problems are real life word problems. The proportion examples are done with cross products. I
$3.00
119 ratings
3.9
Digital Download PDF (1.46 MB)
This download consists of 2 pages of notes/examples and a 3rd page of 8 problems where students fill in boxes with the correct number or symbol (cloze activity) to show all the steps of the distributive property. Two problems utilize the property
$1.75
107 ratings
4.0
Digital Download ZIP (1.57 MB)
Want to encourage CRITICAL THINKING that supports the Common Core? Supervisors LOVE this! Standards for Mathematical Practice: *Reason abstractly and quantitatively *Construct viable arguments and critique the reasoning of others *Attend to
$3.75
113 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.32 MB)
This 9 page activity contains four pages of worksheets with a theme park theme. Real world problems include: unit rates (what's the better buy?) writing and solving two step equations patterns and function rules proportions converting units of
$2.50
76 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.49 MB)
This bundle contains the following 11 integer worksheets/activities (7 are listed individually in my store): Planet Integera (Adding Integers) Integer Word Problem Notes Critical Thinking Warm-Up Task Integer Word Problems (Adding and
$15.00
$5.50
84 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.81 MB)
This is a 16 problem activity where students answer addition and subtraction of integers problems. I used this fun puzzle activity right after I taught the concept, so the problems are relatively easy so that the students can experience success
$1.25
38 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.27 MB)
A great, fun activity for students to show that they understand unit rates. Real life prices of household items are given and students must use unit rates to decide what is the better deal. Instead of a boring worksheet, students use their
$1.75
62 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.43 MB)
In the two page worksheet plus answer key, students must use the Pythagorean Theorem to figure out the missing leg or hypotenuse in real world problems. Word and PDF versions are included.
Grades:
7th, 8th, 9th
Types:
CCSS:
$1.50
46 ratings
4.0
Digital Download ZIP (0.81 MB)
Great for a review before an integer test! 5 stations, one on each of the following topics: plotting rational numbers (fractions & decimals) on a number line, graphing ordered pairs with rational numbers on a coordinate plane, ordering
$2.50
60 ratings
4.0
Digital Download ZIP (1.32 MB)
Students use a map of streets in a city that create vertical, supplementary and adjacent angles to answer questions. What building is located at a vertical angle to the hospital? Use the map to find out! Two page document (includes answer
Grades:
6th, 7th, 8th
CCSS:
$1.50
52 ratings
3.9
Digital Download PDF (0.35 MB)
Real World Math! Students use the given menu and daily specials to calculate the total bill for four different bills. Students use percents of numbers to figure out tax and specials. Answer key is included.
Grades:
6th, 7th, 8th, 9th
$1.75
40 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.66 MB)
Students use proportions to find the missing side of a similar figure. Students use properties of similar figures in order to find missing angles. 1 page worksheet with 1 page answer key. PDF and Word files are included.
Subjects:
Grades:
6th, 7th, 8th, 9th
$1.00
29 ratings
3.9
Digital Download ZIP (0.23 MB)
This 5 page document which includes an answer key contains lesson ideas on how to use the 2 pages of shopping items with prices listed. There are several ways to use the cards/items listed in the document (pairs check, independent practice, game,
$1.75
40 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.37 MB)
Students use a system of equation to solve a real world problem. Student define variables, write equations and then solve the equation by graphing both equations on their graphing calculator and then finding the point of intersection. Students are
Subjects:
Grades:
$1.00
35 ratings
3.9
Digital Download ZIP (0.30 MB)
showing 1-20 of 123

Ratings

Digital Items
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
Hard Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
Used Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Item as Advertised:

4.0
Total:
3,610 total vote(s)
Ask Laura Becker a question. They will receive an automated email and will return to answer you as soon as possible. Please Login to ask your question.
TEACHING EXPERIENCE

I have 20 years of teaching experience, 4 years in elementary 16 in middle school. After 6 years of teaching Algebra 1 GATE and pre-algebra, I took on a new position as a math intervention specialist helping struggling math students, preparing lessons for teachers, and team-teaching with classroom math teachers. I truly believe in the necessity of teaching the "why" of mathematics. My favorite moments are the "Oh, now I get it!" ones.

MY TEACHING STYLE

Hands on, self-discovery, real life applications, making sure students understand the "Why" of mathematics. Without a conceptual understanding, is there really understanding?

HONORS/AWARDS/SHINING TEACHER MOMENT

2015-2016 Middle School Teacher of the Year for Wicomico County

MY OWN EDUCATIONAL HISTORY

BS Elementary Education, Middle School Math Certification

ADDITIONAL BIOGRAPHICAL INFORMATION

VERY happily married mother of two amazing kids Jake (15) and Raegan (10). Hobbies: Riding with my husband on his Harley, SCUBA diving with my husband, being a soccer, lacrosse, field hockey and dance mom, photography and reading.