Miss Bee

 (62)
Canada - British Columbia - Victoria
Miss Bee
3.9
377 votes
"Good teaching is one-fourth preparation and three-fourths pure theatre. Gail Godwin".
 
FREE Download
Assess the general quality of my work with this free download
clear search
My Products
sort by:
Best Seller
view:
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! My Butterflies Math and Literacy Unit Plan is aligned with Common Core State Standards. It
$4.99
31 ratings
4.0
Digital Download PDF (6.84 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! If you enjoy my work please take some time to leave feedback, thank you! :) My Owls Math and
$4.99
29 ratings
3.9
Digital Download PDF (13.12 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! My Bees Math and Literacy Unit Plan includes lessons, activities, crafts, reproducible
$4.99
26 ratings
3.9
Digital Download PDF (7.80 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! This is my 50 paged, Common Core Standards aligned, "Dinosaurs" Math and Literacy Thematic
$4.99
14 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.82 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! This wonderful Pirates Math and Literacy Thematic Unit is full of fun, pirate-themed math,
$4.99
12 ratings
3.9
Digital Download PDF (3.19 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! My Apples Math and Literacy Unit Plan includes lessons, activities, crafts, reproducible
$4.99
18 ratings
4.0
Digital Download PDF (7.93 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! Hi everyone. I'm really excited about this Ocean Animals Math and Literacy Thematic Unit.
$4.99
15 ratings
3.9
Digital Download PDF (6.30 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! This 74-page Math and Literacy Unit Plan helps kids learn and think about themselves. The
$4.99
12 ratings
3.9
Digital Download PDF (6.35 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! My Community Math and Literacy Unit Plan includes lessons, activities, crafts, reproducible
$4.99
13 ratings
3.9
Digital Download PDF (9.77 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! This 48-page Jungle Animals Math and Literacy Thematic Unit Plan is great for learning about
$4.99
9 ratings
3.7
Digital Download PDF (1.74 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! This is my 47 paged, Common Core Standards aligned,"Bats" Math and Literacy Thematic Unit. It
$4.99
12 ratings
4.0
Digital Download PDF (2.20 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! My 47 paged Rainforest Math and Literacy Unit Plan includes lessons, activities, crafts,
$4.99
10 ratings
3.9
Digital Download PDF (1.08 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! My Farms and Farm Animals Math and Literacy Thematic Unit Plan is packed with great
$4.99
10 ratings
3.8
Digital Download PDF (11.87 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! This 62-page Math and Literacy Unit Plan helps kids learn and think zoo animals. The unit is
$4.99
4 ratings
3.8
Digital Download PDF (6.17 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! My 45 paged Winter Time Math and Literacy Activities Pack includes lessons, activities,
$4.99
8 ratings
4.0
Digital Download PDF (2.14 MB)
THIS UNIT PLAN IS DESIGNED FOR SMARTBOARDS, USING SMART NOTEBOOK 10 This is my 47 paged, Common Core Standards aligned,"Bats" Math and Literacy Thematic Unit. It is full of fun, school-themed math, literacy, science, and art activities. Your kids
$4.97
4 ratings
4.0
Digital Download NOTEBOOK (4.10 MB)
Dear Teachers, I've decided to create a catalogue of my current unit plans for you. I have put 24 of my current unit plans together in one ZIP file for purchase, that's well over a 1000 pages of classroom resources! Individually my units are
$14.99
3 ratings
4.0
Digital Download ZIP (91.95 MB)
THIS UNIT PLAN IS DESIGNED FOR SMARTBOARDS, USING SMART NOTEBOOK 10 This wonderful Pirates Math and Literacy Thematic Unit is full of fun, pirate-themed math, literacy, science, and art activities. Your kids will love it! You get... - 10
$4.97
7 ratings
4.0
Digital Download NOTEBOOK (3.21 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! With this Penguins Math and Literacy Thematic Unit you get 44 pages stuffed with great
$4.99
4 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.23 MB)
ATTENTION! Why purchase ONE unit, when you can have all 24 of them for less than $1 each? CLICK HERE IF YOU WOULD LIKE ALL 24 OF MY FULL UNITS FOR $14.99! This 43-page Insects Math and Literacy Thematic Unit Plan is great for learning about those
$4.99
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (3.34 MB)
showing 1-20 of 82

Ratings

Digital Items
3.9
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
3.9
Practicality:
3.9
Thoroughness:
3.9
Creativity:
3.9
Clarity:
Hard Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
Used Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Item as Advertised:

3.9
Total:
377 total vote(s)
Ask Miss Bee a question. They will receive an automated email and will return to answer you as soon as possible. Please Login to ask your question.
TEACHING EXPERIENCE

My name is Miss Bee and I am an elementary school teacher. I have taught everything from kindergarten to grade four, but for the last few years I have been working with grade one classes. I love my job, and I am always striving to be the best teacher I can be.

MY TEACHING STYLE

I like to work from a student centred perspective, with a focus on varied learning styles. I am dedicated to integrating math and literacy into as much of my curriculum as I can.

HONORS/AWARDS/SHINING TEACHER MOMENT

Happiest elementary teacher ever! ;)

MY OWN EDUCATIONAL HISTORY

I have a B.Ed in elementary education and and currently working on an M.Ed with a focus on teaching and learning.

ADDITIONAL BIOGRAPHICAL INFORMATION

Truth by told, I'm a bit of a teaching geek. There are few things I enjoy more than learning about new and exciting educational trends and teaching techniques. My colleagues like to tease me about not having a life, but they also often come to me for teaching advice and ideas. In fact, my friends and colleagues were the ones who encouraged me to create this website and share my original resources with other teachers who might not have as much time to create their own. My Math and Literacy Plans are stuffed with exceptional lessons and activities based on current best practices in education. I am an experienced teacher, dedicated to my craft, so I know what works and what doesn't. You can rest assured that my thematic unit plans include lessons and activities that I have used and had great success with.

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up