Not So Wimpy Teacher

 (24,841)
United States - Arizona - Queen Creek
Not So Wimpy Teacher
4.0
80,417 votes
a0w3nd.gif
 
FREE Download
Assess the general quality of my work with this free download
clear search
Leader Board Superb
My Products
sort by:
Best Seller
view:
This 3rd grade bundle includes hands-on and engaging math centers for the entire year!!! You will be getting a total of 90 math centers! Each set of centers has the same format, so students will learn the expectations and procedures and then be
$50.00
$40.00
2162 ratings
4.0
Digital Download ZIP (370.05 MB)
This huge bundle includes tools for interactive notebooks and 10 of my math interactive notebook files! Each notebook includes a plethora of activities that are perfect for differentiating. All notebooks include directions and pictures of the
$45.00
$32.00
1498 ratings
4.0
Bundle
Brag tags are an inexpensive and effective way to motivate students to meet behavior and academic goals! This bundle includes 124 ready to use tags and another 8 editable tags so that you can add specific tags to meet your classroom
Grades:
1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th
$14.00
$11.00
1480 ratings
4.0
Bundle
These reading fiction and nonfiction text passages are a quick and easy way to assess students on various literature reading skills. The exit tickets are multiple choice which makes them simple to grade. They are a quick way to check for
$12.00
$10.00
989 ratings
4.0
Bundle
This unit includes everything that you need to teach, practice and assess vocabulary in your classroom for the ENTIRE YEAR! It includes 4 units. Buying each unit separately would cost $40. Buying the bundle will save you 20%! **Would you like to
$40.00
$32.00
825 ratings
4.0
Digital Download ZIP (73.66 MB)
This bundle includes eight weeks of grammar activities with a different skill each week! The resources will help you to teach, practice and assess parts of speech and plural nouns. This is a money saving bundle! If you purchased all eight of these
$24.00
$16.00
686 ratings
4.0
Digital Download ZIP (76.77 MB)
This 4th grade bundle includes hands-on and engaging math centers for the entire year!!! You will be getting a total of 90 math centers! Each set of centers has the same format, so students will learn the expectations and procedures and then be
$50.00
$40.00
694 ratings
4.0
Digital Download ZIP (335.89 MB)
This bundle includes eight weeks of grammar activities with a different skill each week! The resources will help you to teach, practice and assess common and proper nouns, abstract nouns, possessive nouns, verb tenses, helping verbs and linking
$24.00
$16.00
543 ratings
4.0
Digital Download ZIP (62.68 MB)
Task cards are the perfect tool for ELA review, literacy centers and whole group scoot activities. They can also be used to play a wide variety of games. This HUGE bundle includes 240 task cards from 10 of my task cards sets. Task cards units
$15.00
527 ratings
4.0
Digital Download ZIP (30.98 MB)
This bundle includes eight weeks of grammar activities with a different skill each week! The resources will help you to teach, practice and assess comparatives & superlatives, conjunctions, subject & predicate, subject & verb agreement,
$24.00
$16.00
424 ratings
4.0
Digital Download ZIP (59.78 MB)
Are you looking for math activities to enrich and challenge students or to use for fast finishers? I am passionate about finding ways to enrich and push those students who are ready for a challenge. I also want to have something meaningful for
$18.00
$12.00
353 ratings
4.0
Digital Download ZIP (80.07 MB)
This 5th grade bundle includes hands-on and engaging math centers for the entire year!!! You will be getting a total of 90 math centers plus 3 bonus centers! Each set of centers has the same format, so students will learn the expectations and
$50.00
$40.00
210 ratings
4.0
Digital Download ZIP (279.38 MB)
This unit includes everything that you need to teach, practice and assess vocabulary in your fourth grade classroom for the ENTIRE YEAR! It includes 4 units. Buying each unit separately would cost $40. Buying the bundle will save you 20%! **Would
$40.00
$32.00
179 ratings
4.0
Digital Download ZIP (57.26 MB)
This bundle of task cards is the perfect way to keep your third graders practicing all of the math skills you are teaching! This bundle includes nine months of task cards (September-May). Each month has 40 task cards with answer keys and recording
$20.00
229 ratings
4.0
Digital Download ZIP (40.89 MB)
Area and perimeter can be challenging skills that need lots of practice. Use these task cards, game and craft to spice up your unit! This bundle includes some of my best selling products at a deep discount! By purchasing as a bundle, you are
$7.00
213 ratings
4.0
Digital Download ZIP (21.28 MB)
This 2nd grade bundle includes hands-on and engaging math centers for the entire year!!! You will be getting a total of 90 math centers! Each set of centers has the same format, so students will learn the expectations and procedures and then be
$50.00
$37.50
127 ratings
4.0
Digital Download ZIP (335.98 MB)
After teaching the various parts of speech, my students need continuous practice! This unit is a bundle that includes my Parts of Speech, Parts of Speech 2 and Parts of Speech 3 task cards. There are 72 task cards included! Great for centers, games,
$5.00
168 ratings
4.0
Digital Download ZIP (9.38 MB)
This growing bundle includes eight weeks of grammar activities with a different skill each week! The resources will help you to teach, practice and assess punctuating dialogue, writing addresses, multiple meaning words, homophones, homonyms, shades
$24.00
$13.50
104 ratings
4.0
Digital Download ZIP (26.67 MB)
This unit includes everything that you need to teach, practice and assess vocabulary in your fifth grade classroom for the ENTIRE YEAR! It includes 4 units. Buying each unit separately would cost $40. Buying the bundle will save you 20%! **Would
$40.00
$32.00
98 ratings
4.0
Digital Download ZIP (49.70 MB)
This HUGE BUNDLE includes everything you need to teach, practice and assess writing for the entire year! Students will complete four major units of study: personal narrative, informational reports, opinion essays and fiction narratives. The best
$80.00
$64.00
59 ratings
4.0
Bundle
showing 1-20 of 26

Ratings

Digital Items
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
Hard Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
Used Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Item as Advertised:

4.0
Total:
80,417 total vote(s)
Ask Not So Wimpy Teacher a question. They will receive an automated email and will return to answer you as soon as possible. Please Login to ask your question.
TEACHING EXPERIENCE

I started as a substitute teacher 18 years ago. I loved getting to spend time with students in grades K-6. My first teaching certificate was in Secondary Government. I loved the content and the independence of high school students. I later received my elementary certificate. After a short time in second grade, I found my home in third grade. I absolutely fell in love with the age group and the content. I had a huge interest in curriculum and started creating curriculum in 2013. I also become a teacher author during that year and have been writing to teach and assist other teachers in their classroom.

MY TEACHING STYLE

I am a firm believer in the math, reading and writing workshop. I feel that guided groups and centers are the best way to provide differentiation. I go out of my way to make learning fun. I like to get students moving, creating and playing games as they learn.

HONORS/AWARDS/SHINING TEACHER MOMENT

I am a published author and a published artist.

MY OWN EDUCATIONAL HISTORY

I have a Bachelors of Science from Northern Arizona University.

ADDITIONAL BIOGRAPHICAL INFORMATION

I have a degree in American Political Studies and I have worked in every branch of the state government. I have been married for 15 years to my high school sweetheart and we have four kids and two dogs.

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up