Sharpened Resources
 (15)
United States - Michigan
Sharpened Resources
4.0
124 votes
 
FREE Download
Assess the general quality of my work with this free download
clear search
Leader Board Superb
My Products
sort by:
Best Seller
view:
Connect unit rates and ratios to REAL LIFE with this Grocery Store Ad Scavenger Hunt. Students will use local grocery store advertisements to find the ratios or unit rates on the scavenger hunt activity sheets. Extend the activity with the story
Subjects:
Grades:
5th, 6th, 7th
$5.00
54 ratings
4.0
Digital Download ZIP (7.82 MB)
Find the unit rates of student created data in fun ways! Then analyze and explain the unit rates through higher order thinking questions. These challenges are ACTIVE; meaning that they will get your students up and moving! Great for centers! Now
$3.50
11 ratings
3.9
Digital Download ZIP (2.16 MB)
Small group or partner activity that challenges students to write and solve their own addition and subtraction equations. Writing is made into a game by the use of topic cards and a die. This activity will need to be supplemented by one die per
$2.75
8 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.94 MB)
Use this graphic organizer with students who are beginning to write using the 5 paragraph essay structure. The graphic organizer is intended to be used to organize, and essentially "outline," the writer's ideas during the pre-writing phase of the
$1.10
1 rating
4.0
Digital Download PDF (0.41 MB)
Review CCSS statistical standards with this independent project. Students will be required to apply knowledge about statistical questions, measures of central tendency, and visual models to analyze student created data. PDF file
$3.00
3 ratings
3.7
Digital Download PDF (3.70 MB)
Review and practice vocabulary associated with dividing fractions. Vocabulary terms include: denominator, numerator, simplest form, mixed number, improper fraction, reciprocal, dividend, divisor, and quotient. Terms are matched to number models and
$2.50
4 ratings
3.9
Digital Download PDF (0.78 MB)
This memory game involves matching the question with an answer. Great for review and fluency with small groups. Sample questions: What is 16% of 25? 8 is 40% of what number? This PDF file includes: Color and Black/White versions of game cards and
Subjects:
Grades:
6th, 7th, 8th, 9th
CCSS:
$3.50
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.55 MB)
Printable poster (in color) for 8.5" x 14" paper. Contains the rounding rhyme "5 and above, give it a shove. 4 and below, let it go." Style is sporty; perfect for upper elementary and middle school.
$1.50
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.43 MB)
Teach your students exciting and thorough ways to write introductions to research papers. This presentation builds on previous knowledge concerning writing introductions to essays. The presentation demonstrates 5 different "hook" strategies; each
$3.00
1 rating
4.0
Digital Download PPTX (1.60 MB)
Get active with these warm-up task cards! Students are required to use knowledge about Fractions, Decimals, and Percentages to calculate the number of laps, jumping jacks, and push-ups to complete. These task cards are great for in class or in the
$3.00
4 ratings
4.0
Digital Download PDF (1.65 MB)
Hands-on activity where students search for geometric shapes in real life. Students must locate and measure shapes. From those measurements, students will calculate the surface area. Shapes include: squares, rectangles, parallelograms, trapezoids,
$2.00
3 ratings
3.6
Digital Download PDF (0.65 MB)
Use this presentation to build on students' prior knowledge of writing conclusions to a new level. The presentation includes 3 concluding strategies to wrap up their writing. It also includes 6 full paragraph expository examples; 2 for each
$3.00
2 ratings
4.0
Digital Download PPTX (0.78 MB)
Students can CHOOSE how to practice their vocabulary words with this choice board. Great for centers or homework practice! Can be used for ANY subject! There is built-in differentiation and leveling. Vocabulary Choices
$1.95
3 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.50 MB)
Students can CHOOSE how they practice analyzing plot and characters with this choice board! It can be used with ANY novel. Great for literature circles or independent practice! The choice board has built in differentiation. Activities to Choose
$1.95
2 ratings
4.0
Digital Download PDF (0.04 MB)
This is a weekly goal setting graphic organizer. Requires students to set a math goal, set a plan for each day, and reflect on their own progress. A great proactive tool for struggling or advanced students. **If you would like this modified for
$1.25
1 rating
4.0
Digital Download PDF (0.34 MB)
A set of 10 ratio picture challenges; students must write the ratio that is displayed. These can be displayed around the classroom for students to walk around and solve, used in centers, or even projected for whole-group practice. Included: 10
Subjects:
Grades:
5th, 6th, 7th
CCSS:
$3.00
2 ratings
4.0
Digital Download PDF (2.18 MB)
This product is a student driven, small group, practice activity for the beginning of Ch. 6 in the novel Esperanza Rising. The activity includes reading, discussing, and evaluating the text. Student responses are open-ended. The activity is leveled;
$3.00
1 rating
4.0
Digital Download PDF (1.26 MB)
Do you have a student who struggles with completing tasks in class? Break down the class period into manageable pieces for these students with the Tasks to Complete Student Log. Create a sense of accomplishment and teach self-management with this
$2.00
not yet rated
Digital Download PDF (0.04 MB)
I teach writing and math, so I love when I can combine the two contents for a lesson! This lesson combines persuasive writing and ratio knowledge. NOW WITH A BONUS! Warm Up & Exit Ticket Presentation This lesson contains two different options:
$4.00
1 rating
4.0
Digital Download ZIP (5.64 MB)
Review concepts of this classic novel with your students! This game is perfect for small group, partners, or individual practice at home. Skills addressed: *Inference *Plot Structure *Main Idea *Figurative Language *Narrative perspective (Point of
$2.10
2 ratings
4.0
Digital Download PDF (5.38 MB)
showing 1-20 of 48

Ratings

Digital Items
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
3.9
Creativity:
4.0
Clarity:
Hard Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
Used Goods
N/A
Shipping Efficiency:
N/A
Item as Advertised:

4.0
Total:
124 total vote(s)
Ask Sharpened Resources a question. They will receive an automated email and will return to answer you as soon as possible. Please Login to ask your question.
TEACHING EXPERIENCE

I teach math, english, and literature to sixth graders and I love it!

MY TEACHING STYLE

Yet to be added

HONORS/AWARDS/SHINING TEACHER MOMENT

Yet to be added

MY OWN EDUCATIONAL HISTORY

Yet to be added

ADDITIONAL BIOGRAPHICAL INFORMATION

Yet to be added

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up